رگلاتور فشار قوی

در سایزهای مختلفی برای کاربردهای متفاوتی تولید می شوند. رگلاتور فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف از جمله رگلاتورهای فشار هستند. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از رگلاتورهای فشار بیان کنیم باید بگوییم: رگلاتور فشار، یک شیر کنترل است، که فشار ورودی یک سیال یا گازها را به مقدار مطلوب در خروجی کاهش می دهد. رگلاتور های فشار برای گاز ها و مایعات استفاده می شوند. این رگلاتور ها می توانند یک محدود کننده و یک حسگر در یک بدنه باشند یا از یک سنسور فشار جداگانه و دریچه جریان تشکیل شده باشند.
رگلاتور فشار قوی می تواند کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف داشته باشد. صنایع نفت و گاز ، در صنعت آب و فاضلاب و غیره. برای مثال یکی از کاربرد های رگولاتور فشار قوی بوتان در مشعل های واحد خنک کننده است، که فشار خروجی آن بیش از 500 میلی بار است.
فشار خروجی رگلاتور های فشار قوی مستقل از فشار ورودی بوده و ثابت می باشد. معمولا این فشار ورودی بیش از 50 میلی بار است. جنس رگلاتور های فشار قوی عموما از آلیاژ برنج می باشد.

بالن صنعت نماینده فروش رگلاتور فشار قوی پرسی ، فشار قوی بوتان ،  فشار قوی ایران به صورت فشارقوی و نیمه قوی و معمولی با برند پارس رگلاتور می باشد .

رگلاتور فشار قوی بوتان پارس

اگر بخواهیم به سایر برند های رگلاتور های فشار قوی اشاره کنیم، می توانیم به رگلاتور فشار قوی پرسی یا رگلاتور ایران اشاره کنیم. یکی از کاربردهای رگلاتور فشار قوی پرسی استفاده از ان در آشپزخانه های صنعتی است.
نکته ای که باید در خصوص رگلاتور های فشار قوی اشاره کنیم این است که این رگلاتور ها به هیچ عنوان جریان گاز را کنترل نمی کنند و تنها وظیفه ی آنها کنترل فشار گاز و کاهش این فشار در خروجی است.
رگلاتور فشار شامل یک عنصر محدود کننده ، یک عنصر بارگذاری و یک عنصر اندازه گیری است :
• عنصر محدود کننده دریچه ای است که می تواند یک محدودیت متغیر برای فشار از طریق شیر گلوب ، شیره پروانه ای، پوپت غیره ایجاد شود.
• عنصر بارگذاری بخشی است که می‌تواند نیروی مورد نیاز را به عنصر محدود کننده اعمال کند. این بارگذاری را می توان با یک وزنه، محرک پیستون، یا محرک دیافراگم در ترکیب با فنر فراهم کرد.
• عنصر اندازه گیری برای تعیین میزان فشار با فشار خروجی کار می کند. خود دیافراگم اغلب به عنوان یک عنصر اندازه گیری استفاده می¬شود. بنابراین می تواند به عنوان یک عنصر ترکیبی شناخته شود.
رگلاتور های فشار قوی از لحاظ ساختار عمل کرد به دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شوند.
رگلاتور تک مرحله ای
گاز فشار بالا از منبع تغذیه از طریق دریچه ورودی وارد رگلاتورفشار قوی می شود. سپس گازی که وارد بدنه رگولاتور شده، توسط شیر سوزنی کنترل می گردد. هنگامی که فشار بالا می رود دیافراگم هل داده شده و شیر ورودی را که به آن وصل شده است بسته می کند و از ورود گاز دیگری به رگلاتور جلوگیری می نماید.
تعادل فشار خروجی و فشار ورودی، دیافراگم / پوپت را در برابر نیروی زیاد فنر در حالت بسته نگه می دارد. اگر فشار گاز ورودی بی افتد، فنر فشرده تر شده و اجازه می دهد تا گاز بیشتری وارد رگلاتور شده و فشار بیشتری در محفظه خروجی ایجاد شود تا تعادل فشار حاصل شود. بنابراین، اگر فشار منبع تغذیه سقوط کند، فشار خروجی افزایش می یابد، مشروط بر اینکه فشار خروجی بیشتر از فشار منبع نشود. در یک رگلاتور تک مرحله ای ، هنگامی که فشار مخزن تامین، پایین می‌رود، فشار ورودی کم سبب بالا رفتن فشار خروجی می‌شود. اگر فشرده‌سازی فنر طوری تنظیم نشود که این کاهش فشارجبران شود، poppet می‌تواند باز بماند و به مخزن اجازه دهد تا محتویات باقیمانده آن را تخلیه کند.

رگلاتور فشار قوی

شکل1: رگلاتور فشار قوی تک مرحله ای

طرف خروجی مجهز به فشار سنج است. با خارج شدن گاز از قسمت خروجی ، فشار داخل بدنه رگلاتورافت می کند. دیافراگم با فنر باز می‌شود و دریچه باز شده، اجازه می دهد گاز بیشتری ازمنبع تأمین، خارج شود تا تعادل بین فشار خروجی و فنر حاصل شود. بنابراین فشار خروجی به نیروی فنر بستگی دارد که می تواند با استفاده از یک تنظیم دستی یا پیچ، تنظیم شود.

رگلاتور دو مرحله ای

رگولاتورهای دو مرحله ای، دو رگلاتور تک مرحله ای هستند که برای کاهش تدریجی فشار در دو مرحله به جای یک مرحله عمل می¬کنند. مرحله اول، از پیش تعیین شده، فشار گاز عرضه را به مرحله میانی کاهش می دهد. گاز در آن فشار وارد مرحله دوم می شود. گاز در حال حاضر با فشار (فشار کار) تنظیم شده توسط دستگیره کنترل فشار متصل به دیافراگم، تنظیم می شود. رگلاتورهای دو مرحله دارای دو دریچه ایمنی هستند، به طوری که در صورت وجود فشار بیش از حد، هیچ خطری وجود نخواهد داشت. یک ایراد عمده در مورد رگلاتور تک مرحله ای این است که نیاز به تنظیمات مکرر دارند. اگر فشار منبع افت کند، فشار خروجی ممکن است تغییرکند، و این امر نیاز به تنظیم دارد. در رگولاتور دو مرحله ، هرگونه افت فشار، تأمین می شود و به تنظیمات مکرر نیازی نیست.

"<yoastmark

شکل2: رگلاتور فشار قوی دو مرحله ای
منبع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pressure_regulator