گاز زنون

گاز زنون۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۰:۵۳:۵۴ +۰۰:۰۰

Project Description

زنون با فرمول شیمیایی Xe گازی بدون رنگ، بدون بو، بدون مزه و از شیمیایی واکنش ناپذیر است. گاز زنون برای سال ها گازی واکنش ناپذیر تصور می شد و به همین دلیل در دسته عناصر نجیب در ردیف 17 جدول تناوبی قرار گرفت تا اینکه نیل بارتن سنتز زنون هگزافلوروپلاتینات را در سال 1962 گزارش داد.

نام محصول گاز زنون|قیمت گاز زنون|فروش گاز زنون
کد محصول گاز-زنون
سفارش محصول
تماس با کارشناس

توضیحات

زنون با فرمول شیمیایی Xe گازی بدون رنگ، بدون بو، بدون مزه و از شیمیایی واکنش ناپذیر است. گاز زنون برای سال ها گازی واکنش ناپذیر تصور می شد و به همین دلیل در دسته عناصر نجیب در ردیف 17 جدول تناوبی قرار گرفت تا اینکه نیل بارتن سنتز زنون هگزافلوروپلاتینات را در سال 1962 گزارش داد. بعد از آن زمان تاکنون ترکیبات بسیاری بر پایه گاز زنون ساخته شده اند. گاز زنون در صنعت از تقطیر هوای مایع استخراج می شود. در یک لوله پر شده با گاز زنون در اثر تخلیه الکتریکی نور آبی منتشر می شود و این ویزگی منجر به استفاده از این گاز در تولید لامپ های روشنایی شده است.

کاربردها

• گاز زنون به عنوان منبع برخی از لامپ های خاص استفاده می شود. این گاز در اثر تحریک با تخلیه الکتریکی نور آبی زیبایی از خود منتشر می کند. برخی از کاربردهای لامپ های زنون عبارتند از لامپ های فلاش الکترونیکی سرعت بالا که در عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ های ضد باکتری که در آماده سازی و پردازش مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ های زنون در لیزرهای سرخ نیز استفاده می شوند.
• گاز زنون در لامپ های قوسی فشار بالا که در تولید نور ماوراء بنفش (شبیه سازی خورشیدی) استفاده می شود، کاربرد دارد. گاز زنون در تولید چراغ های آبی جلوی وسایل نقلیه و چراغ های مه استفاده شده و گفته می شود که کمتر برای چشم خسته کننده است و علائم و نشانه گذاری های جاده را بهتر از نورهای معمولی نشان می دهد.
• سیستم رانش یونی گاز زنون در برخی ماهواره ها و فضاپیماها برای نگه داشتن آن ها در مدار استفاده می شود.
• گاز زنون برای بیهوشی عمومی نیز استفاده می شود.

خواص

• اطمینان از سالم بودن کپسول گاز زنون، شیرها، لوله ها و شلنگ های حاوی گاز زنون
گاز زنون کاملا بی‌اثر است و خطری ندارد ولی از جمله گازهای خفه کننده است و اگر غلظت آن در محیط افزایش یاید در ابتدا منجر به سرگیجه و تهوع و در غلظت های بالا خفگی و مرگ می شود. بنابراین باید از عدم نشتی گاز زنون اطمینان حاصل کرد.
• تهویه مناسب محل نگه داری کپسول گاز زنون
تهویه مناسب باعث می شود در صورت بروز نشتی گاز از تجمع آن در محیط و اثرات بعدی آن جلوگیری شود.