استفاده از اکسیژن در پزشکی جهت تنفس بیماران و در صنعت جهت استفاده در جوشکاری هوا برش مورد استفاده قرار می گیرد. مانومتر اکسیژن جهت استفاده از گاز فوق درون سیلندر و خروج بهینه و کنترل شده مورد استفاده قرار می گیرد. مانومتر اکسیژن دارای تنوع در نوع استفاده و همچنین برندها می باشد که بالن صنعت نماینده فروش و وارد کننده برخی از این محصولات می باشد.

مانومتر اکسیژن یا فشار سنج ، فشار شکن محسوب میشود که به اپراتور در جهت استفاده از گاز اکسیژن درون سیلندر کمک خواهد نمود. این ابزار بروی کپسول نصب میشود و دارای دو نوع زیر می باشد.

  • دوگیج
  • فلومتر دار

مانومتر اکسیژن

برای مانومتر اصطلاحات دیگری همچون رگلاتور نیز وجود دارد. مانومتر ها از نظر ظاهری به دو دسته دو گیج و فلومتر دار تقسیم میشوند.

باید بدانیم که استفاده از هر کدام آنان با توجه به مکان مورد نظر از قبیل جوشکاری یا بیمارستانی متفاوت است ولی هر دوی آنان یک کار واحد را انجام خواهند داد.

مقاله ای مشابه در این خصوص : مانومتر اکسیژن چیست؟

مانومتر اکسیژن دوگیج

در صنعت جوشکاری برای استفاده از اکسیژن و پروپان جهت جوشکاری هواگاز یا برشکاری هوابرش از مخلوط این دو گاز استفاده میشود. مانومتر اکسیژن دوگیج بروی سیلندر هوا نصب میشود.

مانومتر اکسیژن زینسر آلمان
مانومتر اکسیژن زینسر آلمان

در این فشارشکن از دو گیج جهت نمایش و مدیریت گاز استفاده میشود.

  • گیج اول – برای نمایش میزان گاز درون مخزن استفاده خواهد شد تا اپراتور از میزان باقی مانده گاز مطلع گردد.
  • گیج دوم – جهت مدیریت میزان فشار خروجی توسط اپراتور استفاده میشود. که در این نوع رگلاتور ها معمولا از گیج 16 بار با ردلاین 10 بار استفاده میشود.

برندهای معتبر

اکثر برندها در حال تولید این محصول می باشند . زیرا از مصرف عمومی برخوردار است و فروش بالایی را به خود اختصاص داده است. برندهایی که در بازار در حال فروش است و محبوبیت بیشتری به خود دارند ، در زیر آمده است.

  • زینسر
  • توان جم
  • گلور
  • ماکسی
  • دانمت
  • و برخی برندهای چینی دیگر

در خصوص موارد یاد شده ، نوع های اصلی و چینی آنان موجود است . به عنوان مثال در خصوص ماکسی از نوع اصلی و طرح مکسی از نوع چینی به فروش میرسد.

در زمان خرید دقت کنید.

یکی از محصولات با ارزش که مصرف کنندگان اهل فن و با کیفیت از آن استفاده می کنند محصول مانومتر اکسیژن زینسر آلمان است. این محصول نوع اصلی و چینی خوبی را ارائه نموده است.

مانومتر فلومتردار

این فشار شکن به این دلیل به عنوان فلومتردار شناخته میشود که دارای یک استوانه شیشه ای شکل با نمایش میزان دبی خروجی بهمراه ساچمه ای است که فاقد عقربه می باشد. به این قسمت از محصول ، فلومتر گفته میشود. از این رو نام آن به عنوان فلومتردار گذاشته شده است.

محصول فوق دارای نوع تک فلومتر می باشد. به تصویر زیر نگاهی بیندازید.

کپسول اکسیژن و مانومتر

در تصویر خواهید دید که یک گیج برای نمایش میزان گاز درون سیلندر تعبیه گردیده است و یک فلومتر برای میزان خروجی استفاده شده است. از این محصول به نام مانومتر پزشکی تک فلومتر یاد میشود.

فلومتردار ها در نوع اکسیژن از مصارف پزشکی بهرهمند میشوند و در صنعت از آنان استفاده نمیشود. البته در نوع گاز آرگون در صنعت از نوع تک فلومتر استفاده میشود که ظاهر آنان با این تصویر متفاوت است.