گاز n2o

گاز n20 ، کپسول گاز نیتروس اکساید یا گاز خنده : اکسید نیتروژن یک ماده بی رنگ و بدون بو است که به عنوان “گاز خنده” نیز شناخته می شود. هنگام استنشاق ، گاز زمان واکنش بدن را کند می کند. این منجر به احساس آرامش و سرخوشی می شود.

نام محصول  گاز  n2o بیهوشی نیتروس اکساید|فروش گاز N2O|گاز نیتروکسید|قیمت گازN2O|نیتروز اکساید
کد محصول Nitous Oxide -N2O-Gas-100

گاز n20 ،مونوکسید دی نیتروژن یا نیتروز اکساید یا گاز خنده یکی از ترکیبات نیتروژن است که اولین بار در سال ۱۷۹۹ در دندانپزشکی استفاده شد. امروزه از آن در پزشکی برای القا و ادامهٔ بیهوشی استفاده می‌شود

اکسید دینیتروژن یک اکسید نیتروژن است که از مولکولهای غیر متقارن خطی با فرمول N2O تشکیل شده است. در حالی که این ماده پرکاربردترین ماده بیهوشی در جهان است ، عمده استفاده تجاری آن به دلیل حلالیت در فشار در چربی های گیاهی همراه با عدم سمیت آن در غلظت های کم ، به عنوان پیشرانه اسپری آئروسل و عامل هوادهی برای قوطی های شلاق خورده است. ‘ کرم رنگ. این ماده به عنوان یک بیهوشی استنشاق ، یک آنتاگونیست گیرنده NMDA ، یک متابولیت باکتریایی ، یک بی حس کننده عمومی ، یک عامل گشادکننده عروق ، ضد درد ، یک عضو گاز گلخانه ای ، یک ماده جمع کننده ، یک عضو گاز بسته بندی مواد غذایی ، یک ماده غذایی و … مبرد این یک اکسید نیتروژن و یک موجودیت مولکولی گاز است.

اکسید نیتروژن ، گاز n20 به دلیل اثرات بیهوشی و کاهش درد ، از کاربردهای پزشکی قابل توجهی به ویژه در جراحی و دندانپزشکی برخوردار است . نام محاوره ای آن “گاز خنده دار” ، که توسط هامفری دیوی ساخته شده است ، ناشی از تأثیرات سرخوشی هنگام استنشاق آن است ، خاصیتی که منجر به استفاده از تفریحات آن به عنوان بیهوشی جداکننده شده است . این در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی ، مؤثرترین و بی خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است. [3] همچنین به عنوان اکسید کننده در پیشران موشک و در مسابقات اتومبیلرانی برای افزایش توان موتور موتورها استفاده می شود .
اکسید نیتروژن ،گاز n20 در مقادیر کمی در جو رخ می دهد ، اما اخیراً مشخص شده است که یک ماده اصلی ازن استراتوسفر است ، با تأثیر قابل مقایسه با CFC . تخمین زده می شود که 30٪ از N
2 O در جو نتیجه فعالیت انسان است ، عمدتا کشاورزی . [4] به عنوان سومین گاز مهم گلخانه ای طولانی مدت ، اکسید نیتروژن به طور قابل توجهی در گرم شدن کره زمین نقش دارد.

گاز نیتروس اکساید

گاز n20،اکسید نیتروژن گازی بی رنگ و غیر سمی است که بوی کم رنگ و شیرین دارد.
اکسید نیتروژن با آزاد کردن رادیکال اکسیژن پیوندی با قطر ، از احتراق پشتیبانی می کند و بنابراین می تواند یک شکاف درخشان را برطرف کند .
گاز n20 در دمای اتاق بی اثر است و واکنش های کمی دارد. در دماهای بالا ، میزان واکنش آن افزایش می یابد. به عنوان مثال ، اکسید نیتروژن با NaNH واکنش نشان می دهد
2 در 460 K (187 درجه سانتیگراد) برای دادن NaN
3 :
2 سدیم
2 + ن
2 O → NaN
3 + NaOH + NH
3
واکنش فوق مسیری است که توسط صنایع شیمیایی تجاری برای تولید نمک های آزید در نظر گرفته شده است که به عنوان مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرند.

اکسید نیتروژن به عنوان یک گاز گلخانه ای از پتانسیل گرمایش جهانی برخوردار است.

اکسید نیتروژن از طریق کشاورزی ، هنگامی که کشاورزان کودهای حاوی نیتروژن را بر روی مزارع اضافه می کنند ، با تجزیه کود کود حیوانات ، وارد جو می شوند.

گاز n20 در دمای اتاق بی اثر است و واکنش های کمی دارد. در دماهای بالا ، میزان واکنش آن افزایش می یابد.

خطرات گاز نیتروس اکساید

خطرات مهم ایمنی اکسید نیتروژن از این واقعیت ناشی می شود که این ماده یک گاز مایع فشرده شده ، یک خطر آسفایکسیشن و یک بی حس کننده جدا کننده است .
در حالی که نسبتاً غیر سمی است ، اکسید نیتروژن دارای تعدادی از عوارض شناخته شده در سلامت انسان است ، چه از طریق تنفس از طریق آن و چه از طریق تماس مایع با پوست یا چشم.

انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی توصیه می کند که در هنگام استفاده از گاز بی حسی در اپراتورهای پزشکی ، دندانپزشکی و دامپزشکی میزان قرار گرفتن در معرض کارگران در معرض اکسید نیتروژن کنترل شود.

قرار گرفتن در معرض اکسید نیتروژن باعث کاهش کوتاه مدت عملکرد ذهنی ، توانایی شنوایی و دیداری و مهارت چربی دستی می شود. [30] این اثرات همراه با عدم تمایز مکانی و زمانی می تواند منجر به آسیب جسمی کاربر از خطرات محیطی شود

اگر اکسید نیتروژن خالص بدون اکسیژن مخلوط شده در آن استنشاق شود ، این امر در نهایت می تواند منجر به از بین رفتن اکسیژن و در نتیجه افت فشار خون ، غش و حتی حملات قلبی شود. این ممکن است رخ دهد اگر کاربر مقادیر زیادی را به طور مداوم استنشاق کند ، مانند یک ماسک تسمه ای که به یک قوطی گاز وصل شده است. همچنین اگر کاربر درگیر تنفس بیش از حد باشد یا از هر سیستم استنشاق دیگری استفاده کند که منبع هوای تازه را قطع می کند ، می تواند اتفاق بیفتد.

نام گاز کپسول گاز نیتروس اکساید
نام شیمیایی  |گاز بیهوشیN2O
چگالی بخار 0.115
نقطه جوش 88-  درجه سانتیگراد
نقطه ذوب 91- درجه سانتیگراد
دمای بحرانی 36.6 درجه سانتی گراد
حجم مخصوص 8.695

عوارض جانبی

حتی اگر عوارض جانبی از استنشاقگاز نیتروس اکساید ایجاد کند ، بسیاری از آنها که گاز دریافت می کنند ، به هیچ وجه عوارض جانبی و عوارض جانبی ندارند.

وقتی عوارض جانبی اتفاق بیفتد ، اغلب به دلیل استنشاق بیش از حد گاز یا استنشاق گاز خیلی سریع اتفاق می افتد.

عوارض جانبی کوتاه مدت شامل:

 • تعریق بیش از حد
 • لرزیدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • خستگی

برخی افراد بعد از استنشاق اکسید نیتروژن یا گاز خنده دچار توهم یا تحریف صدا نیز می شوند.

اکسیژن گاهی همراه با اکسید نیتروژن تجویز می شود. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است بعد از خاموش شدن پزشک از گاز ، اکسیژن به مدت پنج دقیقه دریافت کنید.

اکسیژن به پاک کردن هرگونه گاز باقیمانده از بدن کمک می کند. این به شما کمک می کند بعد از انجام عمل هوشیاری خود را بازیابی کنید. دریافت اکسیژن کافی همچنین ممکن است از سردرد جلوگیری کند ، که این یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی گاز خنده است.

شما باید بتوانید بعد از دریافت اکسید نیتروژن در یک قرار ملاقات دندان خود را به خانه رانندگی کنید. اما باید صبر کنید تا کاملاً هوشیار باشید. طبق اعلام انجمن دندانپزشکی کالیفرنیا ، این ممکن است حدود 15 دقیقه طول بکشد.

برای تهیه بدن از اکسید نیتروژن ، قبل از دریافت گاز ، وعده های غذایی سبک بخورید. این می تواند از تهوع و استفراغ جلوگیری کند. همچنین ، حداقل سه ساعت بعد از دریافت گاز خنده از وعده های غذایی سنگین خودداری کنید.

پس از استنشاق اکسید نیتروژن نسبت به علائم و علائم واکنش آلرژیک هوشیار باشید. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تب
 • لرز
 • کندوها
 • خس خس
 • در تنفس مشکل دارد

در صورت بروز علائم یا علائم واکنش آلرژیک ، در صورت بروز فوریتهای پزشکی کمک بگیرید.

بان صنعت نماینده فروش گاز n2o، کپسول گاز نیتروس اکساید یا گاز خنده در ایران می باشد .