گاز هلیوم چیست برای بادکنک

اگر دوران تحصیل را به یاد داشته باشید حتما نام هلیوم یا گاز هلیوم به گوشتان خورده است. گاز جالب و کمیابی که کاربردهای مختلفی در صنعت دارد.

گاز هلیوم چیست؟

هلیوم یک عنصر شیمیایی، بی بو و بی رنگ و بی مزه و البته غیر سمی است و البته به لحاظ شیمیایی بی اثر است که با قرار گرفتن در کنار مواد دیگر وارد واکنش با آنها نمی‌شود و در جدول مندلیف نیز در دسته گازهای نجیب قرار می‌گیرد. هلیوم بعد از هیدروژن سبک‌ترین عنصر و به لحاظ فراوانی دومین عنصر در جهان هستی است، اما در جو کره زمین بسیار کمیاب است.

گاز هلیوم چیست برای بادکنک

گاز هلیوم چیست برای بادکنک

ساختار شیمیایی عنصر هلیوم

ذخایر هلیوم

در مجموع ذخایر تولید هلیوم در جهان 41 میلیارد فوت مکعب پیش بینی می‌شود که بیشترین ذخایر ازآن قطر، الجزایر، آمریکا و روسیه است . مصرف سالانه هلیوم در جهان نیز 6 میلیون فوت مکعب و تولید سالانه آن 175 میلیون متر مکعب است. در ایران نیز حجم بالای گاز موجود در پارس جنوبی ظرفیت بسیار مناسبی برای داشتن ذخایر هلیوم برای ایران فراهم کرده است.

تولید هلیوم

هلیوم در طبیعت به صوت گاز طبیعی یافت می‌شود. برای استخراج هلیوم باید میزان آن در گاز طبیعی از حدی بالاتر باشد.

کاربردهای گاز هلیوم در صنایع

از گاز هلیوم به دلیل هدایت حرارتی بالا در جوشکاری و در سالهای اخیر در صنعت الکترونیک در تولید نیمه رسانا و پنل‌های ال سی دی و سیم‌های فیبر نوری و در تجهیزات پزشکی در دستگاه MRI جهت خنک کردن ابر رسانا و در صنایع هوا فضا برای پاکسازی سیستم هیدروژن و در غواصی در ترکیب با دو گاز اکسیژن و نیتروژن استفاده می‌شود.

بادکنک‌های هلیومی

یکی از جالبترین کاربردهای هلیوم پر کردن بادکنک‌ است که به دلیل سبکی استفاده می‌شود. هنگام تنفس گاز هلیوم و دمیدن آن در مجاری تنفسی، صدای افراد به طرز عجیبی نازک می‌شود.حتی اگر آن فرد مورگان فریمن باشد! تنفس موردی و محدودهلیوم باعث مسمومیت یا هیچ خطری نمی‌شود اما تنفس مستقیم هلیوم خالص در طولانی مدت می‌تواند باعث رسیدن اکسیژن کمتر به ریه‌ها شود. در این شرایط، هلیوم یک بار مصرف به عنوان محصولی دیگر برای باد کردن بادکنکها در جشن‌ها نیز به عنوان محصول عرضه می‌شود

گاز هلیوم چیست برای بادکنک

گاز هلیوم چیست برای بادکنک

با توجه به سمی نبودن و بی بو و بی اثر و غیرقابل اشتعال بودن هلیوم، استفاده از این بادکنکها خطرناک نیست.

کپسول هلیوم

بالن صنعت امکان شارژ کپسول گاز‌ هلیوم را به شما می‌دهد و کپسول گاز هلیوم را در اندازههای مختلف مثلا 2، 5، 7.5، 10 و 20و 50 و 70 عرضه می‌کند که در احجام کم، شارژ کپسول گاز هلیوم 10 لیتری برای احیای تنفس بیماران و در احجام بالا شارژ کپسول گاز هلیوم 50 لیتری بیشترین تقاضا را دارد. مانومتر هلیوم نیز فشارسنجی است که به منظور محاسبه فشار گاز داخل کپسول استفاده می‌شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

در نهایت برای اگر قصد خرید کپسول‌های گاز هلیوم در اندازه‌های مختلف بر اساس نیاز خود می توانید از سایت www.balonsanat.com با خیال راحت خریداری کنید