گاز فریون

‎گاز فریون

گاز فریون یا گاز Freon یک علامت تجاری ثبت شده از شرکت Chemours است ، که از آن برای تعدادی از محصولات هالوکربن استفاده می کند. آنها پایدار ، غیرقابل اشتعال ، گازهای سمی [1] یا مایعاتی هستند که عموماً به عنوان مبرد و به عنوان پیشرانهای آئروسل مورد استفاده قرار می گیرند. اینها شامل کلروفلوئوروکربنها (CFC) هستند که باعث از بین رفتن ازن و HCFC ها می شوند (مانند کلرودیفلوئورومتان ). [2] همه مبردهای این نوع با عنوان “Freon” نشان داده نمی شوند زیرا فرئون یک نام تجاری برای مبردهای R-12 ، R-134، R-22 ، R-410A ، R-502 و R-503 تولید شده توسط شرکت Chemours. اصطلاح “freon” توصیف مشترک یا نام مستعار اختصاصی (شبیه به یک علامت تجاری عمومی ) مانند ” xerox ” یا ” kleenex ” است. معمولاً هنگام مراجعه به هر مبرد فلوئوروکربن استفاده می شود.

‎اگر مثل اکثر مردم هستید ، در تابستان به تهویه مطبوع خود تکیه می کنید تا خنک و راحت باشد. چه در اتومبیل و چه در خانه شما باشد ، بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع تولید شده قبل از سال 2003 از Freon به عنوان مبرد خنک کننده هواkk استفاده می کنند.
‎فرون یک کلروفلوروکربن (CFC) است که با کاهش ازن پیوند خورده است ، بنابراین به سرعت در مرحله استفاده قرار می گیرد. آیا این بدان معنی است که شما باید فوراً بیرون بروید و یک HVAC جدید خریداری کنید؟ به تاریخچه Freon و آنچه در مورد استفاده از آن اتفاق می افتد ، نگاهی بیندازید ، تا بدانید که چگونه می توانید بهترین کار را با واحدهای تهویه مطبوع خود تعیین کنید.

تاریخچه گاز

CFC ها برای اولین بار در دهه 1890 سنتز شدند ، اما بسیار خطرناک و قابل اشتعال بودند. در دهه 1920 تیم دیگری توسط جنرال موتورز برای یافتن جایگزین ایمن تر و پایدارتر و غیر سمی تشکیل شد. Frigidaire ، یک بخش GM ، ثبت اختراع دستگاه یخچال را دریافت کرد. در سال 1930 ، GM و DuPont گرد هم آمدند و Kinetic Chemicals را برای تولید فرون تشکیل دادند.

‎گاز فریون گازی بی رنگ است که به عنوان R-22 نیز شناخته می شود . Dupont نام تجاری Freon را نشان داد. CFC سالهاست در قوطی های برودتی و آئروسل استفاده می شود ، اما در سال 1974 ، یک محقق در دانشگاه کالیفرنیا فرض کرد که CFC ها در حال تخریب لایه ازن هستند. این کار سالها تحقیق توسط آکادمی ملی علوم انجام شد ، اما سرانجام ایالات متحده استفاده از CFC ها را در قوطی های آئروسل ممنوع اعلام کرد. در سال 1987 ، پروتکل مونترال ، که یک توافقنامه بین المللی برای محیط زیست است ، مرحله خارج شدن CFC را تأسیس می کند.
‎گاز فریون نه تنها به لایه ازن آسیب می زند ، بلکه تولید فرن محصول دیگری را نیز به جو می دهد. این گاز با نام HFC-23 نیز مضر است و به گرم شدن کره زمین کمک می کند. اگرچه فریون در استفاده از آن بسیار محدود و تنظیم شده است ، اما وسایل قدیمی هنوز از این گاز مضر استفاده و آزاد می کنند.

موارد استفاده از گاز Freon

گاز Freon نه تنها در واحدهای تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در فریزرهای راست و قفسه سینه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین آنها ، تعداد زیادی لوازم تجاری و صنعتی وجود دارد که از فرون در انبارهای حمل و نقل مواد غذایی و انبارهای سردخانه استفاده می کند. حتی رطوبت سازها از R-22 استفاده می کنند.

‎چگونه فریون کار می کند

‎سیستم کویل ها و کمپرسورها در واحد AC شما وجود دارد. AC ، گاز R-22 را فشرده می کند ، و آن را بسیار داغ می کند. هنگامی که این گاز از طریق سیم پیچ ها حرکت می کند ، به صورت مایع سرد می شود. در این شکل ، خنک کننده R-22 گرما را از هوای بیرون جذب می کند ، سپس هوای سرد را به بیرون سوق می دهد. این چرخه ثابت هوای گرم و هوای سرد است که باعث راحتی در خانه و ماشین شما می شود.

‎هر واحد AC برای خنک کردن هوا به مبرد نیاز دارد. هنگامی که مایع خنک کننده نشت می کند ، جریان هوا متوقف می شود. از این بدتر ، این نشت مایع خنک کننده برای ازن مضر است. بیشتر دستگاه های تهویه مطبوع تولید شده پس از سال 2003 از Freon گاز فریون به عنوان مبرد استفاده نمی کنند ، زیرا مقررات سختگیرانه ای در مورد استفاده از Freon قرار داده شده است که باعث می شود نگهداری آن گران تر شود.

‎همه مشکلات مربوط به تهویه هوا که فقط هوای گرم را می بلعد ، مربوط به مبرد نیست. ممکن است شما نیاز به تغییر فیلتر یا نصب ترموستات بهتری داشته باشید. هیچ دلیلی وجود ندارد که مبرد شما به تنهایی تخلیه شود. اگر فریون یا عامل خنک کننده دیگر کم است ، احتمالاً نشتی دارید. شما همیشه باید با تکنسین HVAC تماس بگیرید تا قبل از افزودن خنک کننده بیشتر ، نشتی را پیدا کرده و برطرف کند.
‎پروتکل مونترال
‎طبق پروتکل مونترال ، ایالات متحده موافقت کرده است که مصرف CFC های خود را برای مدت زمانی کاهش دهد. از اول ژانویه سال 2015 ، ایالات متحده باید کمتر از 90 درصد از میزان مصرف اولیه خود بود. تا اول ژانویه سال 2020 نیست که میزان استفاده باید 99.5 درصد کمتر از میزان مصرف اولیه آن باشد.

‎در حال حاضر ، گاز Freon باید از سیستم های قدیمی تر بازیابی و بازیافت شود. فرن را نمی توان در طی هر فرایندی که شامل نصب ، سرویس یا بازنشستگی تجهیزات باشد ، وارد جو شود. در سال 2010 ، فرئون تولید کنندگان را برای استفاده در تجهیزات جدید متوقف کرد. R-22 را می توان برای سرویس تجهیزات قدیمی تر تا سال 2020 تولید کرد. پس از سال 2020 ، در صورت نیاز به فرون ، مجبور خواهید بود از محصولات بازیافت شده استفاده کنید.
‎فرون در خانه
‎همانطور که اشاره شد ، اگر سیستم شما پس از سال 2003 تولید شود ، احتمالاً از مبرد ایمن تر استفاده می کند. در صورت تولید پس از سال 2010 ، به طور حتم برای خنک کننده از مبرد متفاوتی استفاده می کند. با استفاده از مرحله نهایی ، ممکن است استفاده از گاز Freon گران تر شود ، این امر صاحبان خانه را ترغیب می کند تا مدل های قدیمی تر AC را جایگزین محصولات دوست داشتنی ازن کنند. این امر نه تنها هزینه تعمیر شما را کاهش می دهد بلکه باید سرمایش و گرمایشی کارآمدتر را نیز فراهم کند ، که موجب صرفه جویی در هزینه قبض های ابزار شما خواهد شد.

‎اگرچه نیازی به متوقف کردن استفاده از R-22 نخواهید بود ، این دوره طولانی مدت برای شما فراهم می کند تا زمان زیادی را برای شما فراهم کنید تا سوئیچ را با بزرگتر شدن وسایل خانه خود انجام دهید. اگر کالای خود را دارید که از R-22 استفاده می کند ، اطمینان حاصل کنید که به درستی حفظ شده است تا تأثیر خود را بر محیط به حداقل برساند تا زمانی که آماده تعویض آن باشید. فقط سیستم نشتی را از بین نبرید ، بلکه نشت را ترمیم کنید.

‎دفع گاز فریون

حتماً وسایل قدیمی خود را که به طور مناسب حاوی R-22 هستند دور ریخته باشید. در بسیاری از مواقع ، خرده فروش هنگام نصب کالای جدید ، واحد قدیمی شما را حذف می کند. برخی از حیاط های ضایعات و محل های دفن زباله ممکن است نیاز به اثبات مبنی بر برطرف شدن مبرد از قبل از پذیرش یک مورد داشته باشد. همیشه مطمئن شوید که از دستورالعمل های ایمن پیروی می کنید. قبل از اینکه به کسی اجازه انجام این کار را بدهید ، مطمئن شوید که تکنسین شما در حذف فرنون آموزش دیده است. خط های مبرد را قطع نکنید یا خودتان یک کمپرسور را بردارید تا کالای شما توسط یک مرکز دفع پذیرفته شود. برای محیط زیست مهم است که قبل از رها شدن از آن در اتمسفر از محصول خود مراقبت کنید.

بالن صنعت وارد کننده انواع گاز فریون در کپسول های 13/5 کیلوگرمی می باشد .

ثبت ديدگاه