کپسول اکسیژن، کاربردها و مصارف

کپسول اکسیژن با توجه به ماهیت گاز اکسیژن، کاربردهای وسیعی دارد. چند نمونه از کاربردهای کپسول اکسیژن عبارتند از:

  • برای کمک به بیماران تنفسی در بیمارستان و یا در خانه
  • کاربرد در صنعت هواپیمایی برای کمک به تنفس مسافران در زمانی که فشار هوای کابین کاهش یافته است.
  • در کیت های کمک های اولیه اکسیژن درمانی
  • استفاده در ایجاد ترکیبات تنفسی غواسان مانند نیتروکس و هلیوکس
  • در فرایند های صنعتی تولید فولاد
  • استفاده در تجهیزات جوشکاری اکسی استیلن
  • استفاده در موتور موشک های زمین به هوا

  آشنایی با گاز اکسیژن

  اکسیژن عنصر شیمیایی با نماد O و عدد اتمی 8 است ، به این معنی که هسته آن دارای 8 پروتون است. تعداد نوترون ها براساس ایزوتوپ متفاوت است: ایزوتوپ های پایدار دارای 8 ، 9 یا 10 نوترون هستند. اکسیژن عضو گروه کالکوژن موجود در جدول تناوبی ، یک غیر متال واکنش پذیر و یک ماده اکسید کننده است که به راحتی اکسیدهایی را با اکثر عناصر و همچنین سایر ترکیبات تشکیل می دهد. از نظر فراوانی، اکسیژن بعد از هیدروژن و هلیوم سومین عنصر فراوان در جهان است.

  تاریخچه اکسیژن

  اکسیژن در حدود سال 1604 مسلادی توسط مایکل ساندیوگیوس از سایر گاز های شیمیایی هوا جدا شد، اما به شکل معمول اعتقاد بر این است که این گاز حیاتی توسط کارل ویلهلم شل کشف شده است. اما نام اکسیژن برای اولین بار توسط آنتوان لاوازیه در سال 1777 بر روی این گاز نهاده شد. وی برای اولین بار اکسیژن را به عنوان یک عنصر شیمیایی توصیف کرد.

  تولید اکسیژن

  اما اکسیژن چگونه تولید میشود؟ طبق تخمین ها، جلبک های سبز و سیانوباکتری ها حدود 70% اکسیژن آزاد زمین را تامین میکنند. بقیه اکسیژن توسط گیاهان سبز تولید میشود. اما در خصوص اکسیژن صنعتی، سالانه حدود صد میلیون تن اکسیژن خالص از هوا استخراج میشود. روش استخراج اکسیژن خالص، روش تقطیر هوای مایع است. در تقطیر هوای مایع از آن جا که نیتروژن موجود در هوای مایع زودتر تبخیر میشود، مایع باقی ماده از هوا، معمولا اکسیژن خالص است.

 • اکسیژن خالص به صورت فشرده شده در کپسول های اکسیژن بسته بندی میشوند. البته، در نقل و انتقال حجم های بالای اکسیژن، معمولا اکسیژن را به شکل مایع درآورده و در تانکر های با عایق ویژه جمل میکنند. این یک روش مقرون به صرفه از نظر اقتصادی است. زیرا هر یک لیتر اکسیژن مایع برابر با 840 لیتر گاز اکسیژن در مای 20 درجه سانتیگراد است. این تانکر ها معمولا برای حمل گاز اکسیژن به بیمارستان ها و یا سایر مراکزی که اکسیژن را در کپسول اکسیژن مصرف میکنند به کار میرود. مایع اکسیژن پس از حمل به بیمارستان ها در کپسول های اکسیژن تخلیه شده و به بیمارستان ها و یا سایر مراکز مانند مراکز جوشکاری اکسی استیلن تحویل داده میشوند.

  نگهداری کپسول اکسیژن

  اکسیژن به ندرت در فشارهای بیشتر از 200 بار (PSI 3000) در کپسول نگهداری میشود. نگهداری اکسیژن در فشارهای بیشتر از 200 بار خطرات انفجار و آتش سوزی را هنگام استفاده از کپسول افزایش میدهد. فشار اکسیژن در کپسول اکسیژن پزشکی معمولا بیشتر از 24 بار (350 PSI) نیست. کپسول اکسیژن به جز موارد اکسیژن درمانی، به همراه گاز نیتروس اکساید (N2O) برای مصارف بیهوشی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار میگیرد. (به عنوان عامل کاهش دهنده خطر مرگ بر اثر استنشاق نیتروس اکساید خالص.) در این موارد به طور معمول به ازای هر کپسول نیتروس اکساید، 205 کپسول اکسیژن مورد استفاده قرار میگیرد.

  اطلاعات ایمنی کپسول اکسیژن

  در دنیای رو به پیشرفت صنعتی و پزشکی، استفاده از گاز های فشرده شده مانند اکسیژن ، نیتروژن ، دی اکسید کربن ، هلیوم ، آرگون ، کریپتون ، استیلن و غیره ساعت به ساعت در حال افزایش است. اکسیژن علاوه بر اینکه یک ماده حیاتی است، در شکل خالص خود به صورت بالقوه گاز خطرناکی است. حتما تا به حال گزارش های متعددی از انفجار اکسیژن خوانده اید. گزارش هایی که به مرگ چندین نفر بر اثر انفجار کپسول اکسیژن اشاره کرده اند. به دلیل همین خطرات اکسیژن خالص، در برخی از کشورها الزامات قانونی و بیمه ای در مورد استفاده، ذخیره سازی و حمل این محصول وجود دارد. کپسول اکسیژن به طور معمول باید در مکان هایی با تهویه مناسب، دور از منابع بالقوه آتش زا و دور از مکان های پرجمعیت نگاه داری شود.
  بالن صنعت ارائه دهنده انواع کپسول اکسیژن پزشکی و جوشکاری است. برای تهیه این محصول با ما تماس بگیرید.

  منابع:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_tank

  https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/oxygen-cylinder

   

ثبت ديدگاه