گاز دی اکسید کربن  با فرمول شیمیایی Co2، کمی سمی است، بی بو و بی رنگ بوده و طعم اسیدی کمی دارد. این ماده اولیه برای بیشتر شدن عمر گیاهان است که با استفاده از فرآیند فتوسنتز، دی اکسید کربن را از هوا خارج می کند. گاز دی اکسید کربن با احتراق و توسط فرآیند های بیولوژیکی تولید می شود. این فرایند شامل تجزیه مواد آلی و تخمیر آنها است. به عنوان نمونه هوای بازدم حاوی 4 درصد دی­اکسید کربن است. غلظت دی­اکسید کربن در هوا و گاز های ناشی از منابع احتراق ساده مثل بخاری،دیگ و کوره به اندازه کافی زیاد نیست، تا بازیافت دی اکسید کربن از نظر تجاری امکان پذیر باشد. دی اکسید کربن یک گاز و ماده همه کاره است که در بسیاری از فرآیند ها مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از فرآیند ها از یک یا چند ویژگی دی اکسید کربن استفاده می کنند. از جمله این ویژگی ها شامل: واکنش پذیری، بی تحرکی و یا سردی است.

دی اکسید کربن معمولا به عنوان ماده اولیه برای تولید مواد شیمیایی مختلف استفاده می شود. از جمله:

به عنوان یک ماده برای  سیستم های برای اطفاء حریق، برای گاز دار کردن نوشابه ها، برای انجماد محصولات غذایی مانند مرغ، گوشت، سبزیجات و میوه.

برای تبرید و نگه داری از شرایط جوی ایده آل هنگام حمل و نقل محصولات غذایی به بازار.

برای بهبود بازیافت روغن از چاه های نفتی، برای تصفیه آب قلیایی.

دی اکسید کربن موجود در هوا به دلیل توانایی جذب نور مادون قرمز به عنوان گاز گلخانه ای در نظر گرفته می شود.

غلظت دی اکسید کربن در جو زمین نسبت به قرن گذشته با سرعت قابل توجهی رو به افزایش بوده است، به دلیل ارتباط متقابل بین سطح دی اکسید کربن در هوا و موضوع گرم شدن کره زمین نگرانی زیادی وجود دارد.

دی اکسید کربن بصورت جامد و مایع برای تبرید و به عنوان خنک کننده استفاده می شود.

این ماده به عنوان یک گاز بی اثر در فرایند های شیمیایی، ذخیره کردن پودر کربن و خاموش کننده آتش استفاده میشود.

کاربرد دی اکسید کربن در صنعت فلزات: دی اکسید کربن در ساخت قالب های ریخته گری برای استحکام آنها کاربرد بسزایی دارد.

کاربرد دی اکسید کربن در صنعت جوشکاری:

دی اکسید کربن در جوشکاری MAG  یا MIG  در مقیاس بزرگ به عنوان گاز محافظ استفاده می شود. محافظ بودن گاز دی اکسیدکربن در جوشکاری به این صورت است که این گاز از گودال جوش دربرابر اکسیداسیون هوای اطراف محافظت می کند. امروزه ترکیبی از آرگون و دی اکسیدکربن برای دستیابی به سرعت بالا در جوشکاری و کاهش نیاز به بازسازی پس از جوش استفاده می شود.

کاربرد گاز دی اکسیدکربن در مواد شیمیایی،دارویی و صنایع نفتی:

مقادیر زیادی از این گاز به عنوان ماده اولیه در صنایع و مواد شیمیایی، بخصوص برای تولید متانول و اوره مورد استفاده قرار می گیرد.

دی اکسیدکربن در چاه های روغن برای استخراج روغن استفاده می شود، هنگامی که گاز دی اکسید کربن درون یک چاه روغن پمپ و وارد میشود، تا حدی درون روغن حل می شود و همین امر باعث میگردد که روغن راحت تر استخراج شود. بنابراین به طرز قابل توجهی می توان روغن بیشتری از این فرآیند استخراج کرد.

گاز دی اکسید کربن برای خنثی کردن آب قلیایی نیز  مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد دی اکسید کربن در مصرف مواد غذایی و نوشیدنی ها:

دی اکسید کربن بصورت مایع یا جامد برای انجماد سریع، انجماد سطحی، سرمازدگی در حمل و نقل مواد غذایی استفاده می شود. در تونل های انجماد و فریزرهای مارپیچی، مایعی با فشار بالای گاز دی اکسید کربن به آنها تزریق می شود که آن مایع با ترکیب شدن با گاز دی اکسید کربن ، به یخ خشک یا برفک تبدیل میشود که سطوح محصولات غذایی را در بر می گیرد.

از این گاز  برای گازدار کردن نوشابه های گازدار و دلسترها و برای جلوگیری از رشد قارچی و باکتریایی استفاده می شود.

دی اکسید کربن مایع، حلال خوبی برای بسیاری از ترکیبات آلی است و از آن برای کافئین زدایی قهوه استفاده می شود. از این گاز می توان برای جابجایی هوا در حین  بسته بندی کنسروها نیز استفاده کرد.

تولیدکنندگان با استخراج گاز دی اکسید کربن، از آن برای جداسازی و تصفیه کنسانتره عطر و طعم استفاده می کنند.

دی اکسید کربن، تاثیر تثبیت کننده ای بر روی اتیلن اکسید دارد و خطر انفجار را کاهش می دهد.

کاربرد دی اکسید کربن در خدمات درمانی:

دی اکسید کربن به عنوان یک ماده محرک برای تنفس و به عنوان ماده افزودنی در اکسیژن، برای خدمات پزشکی استفاده می شود.