در صنایع مختلف کاربرد رگلاتور ها نیز متفاوت است که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم:

کاربرد رگلاتور کمپرسورهای هوا

از کمپرسورهای هوا در محیط های کارگاهی صنعتی ، تجاری و خانگی برای انجام مجموعه ای از مشاغل از جمله تمیز کردن مواد استفاده می شود. ابزارهای دارای نیروی هوا و باد کردن مواردی مانند لاستیک ، توپ و غیره از رگلاتورها اغلب برای تنظیم فشار خروجی از (مخزن هوا) برای مطابقت با آنچه برای کار لازم است استفاده می کنند. اغلب، هنگامی که از یک کمپرسور بزرگ برای تأمین هوای فشرده شده برای مصارف چندگانه استفاده می شود، از رگلاتورهای اضافی استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که تمامی ابزارها فشار مناسب مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

کاربرد رگلاتور در هواپیما

رگلاتور فشار در سیستم فشار کابین هواپیما ، کنترل فشار سایبان و سیستم های حمل آب در هواپیما وجود دارد.

کاربرد رگلاتور در هوا فضا

رگلاتور های فشار در هوا فضا، کاربردهایی در کنترل فشار محرکه برای سیستم های کنترل (RCS) و (ACS) دارند.

کاربرد در آشپزی

در تمام ظرف های پخت غذای  تحت فشار صنعتی، یک شیر رگلاتور فشار و یک دریچه امدادرسانی فشار به عنوان مکانیزم ایمنی برای جلوگیری از انفجار وجود دارد، و شیر رگلاتور فشار به تنهایی نمی‌تواند به اندازه کافی فشار را آزاد کند. بعضی از مدل های قدیمی فاقد دریچه ایمنی هستند. بیشتر مدل های آشپزی خانگی برای حفظ تنظیم فشار کم کم ساخته شده اند. این تنظیمات معمولاً بین 7 تا 15 PSI است. تقریباً تمام واحدهای آشپزی خانگی یک رگلاتور فشار تک مرحله ای بسیار ساده را به کار می گیرند. مدل های قدیمی تر از وزنه کوچکی در بالای ظرف استفاده می کنند که باعث می شود فشار اضافی خارج شود. مدل های جدید معمولاً سوپاپ فنری را در خود جای می دهند که بلند شده و با بالا رفتن آن فشار اضافی در ظرف خارج می گردد. آشپزخانه های تجاری همچنین از این ظرف های فشار استفاده می کنند ، در بعضی موارد از ظرف تحت فشار روغن استفاده می شود تا مواد غذایی سریع سرخ شوند. مخازن تحت فشار نیز می توانند برای استریل کردن تجهیزات، همچنین در کارهای کنسرو سازی استفاده شوند.

کاربرد در کاهش فشار آب

غالباً آب با فشارهای نوسانی، به ویژه در مکان های دورافتاده و محیطهای صنعتی، مصرفی می شود. این فشار اغلب برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل و یا حوادث ناشی از لوله و مجرای پشت سر هم باید در یک محدوده نگه داشته شود. یک رگلاتور تک مرحله ای در اکثر چنین وسایلی، استفاده شده است. همچنین رگلاتور های فشار آب در کاربردهایی در مخازن آبرسانی که ارتفاعشان تا انتهای خط به طور قابل توجهی می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال ، تأمین آب معادن زیرزمینی

کاربرد رگلاتور در جوشکاری و برش

فرآیندهای جوشکاری و برش هواگاز، نیاز به گازهایی در فشارهای خاص دارند و معمولاً از رگولاتورها برای کاهش فشار زیاد سیلندرهای ذخیره سازی که برای برش و جوش استفاده می شوند استفاده می شود. رگلاتورهای گاز اکسیژن معمولاً دو مرحله دارند: در مرحله اول، رگلاتور، گاز را با سرعت ثابت از سیلندر رها می کند. در مرحله دوم، رگلاتور، فشار گاز را از فشار متوسط تا فشار کم کنترل می-نماید. شیر رگلاتور دارای دو گیج فشار است، یکی نشانگر فشار سیلندر و دیگری نشان دهنده فشار شلنگ می باشد.

در گاز پروپان / LP

تمام برنامه های پروپان و LP گاز نیاز به استفاده از رگلاتورها دارد. از آنجا که فشار در مخازن پروپان می تواند به میزان قابل توجهی نوسان داشته باشد، برای تنظیم فشار در جهت جریان پایدار به وسایل پایین دستی، باید رگلاتورها حضور داشته باشند. این رگلاتور ها معمولاً فشار مخزن را بین (2 – 14 بار ) می گیرند و معمولاً 28 میلی بار برای مصارف مسکونی و 90 میلی بار برای مصارف صنعتی تحویل می دهند. برای کاربردهای صنعتی رگلاتورهای پروپان در اندازه، شکل، فشار و قابلیت های تنظیم، متفاوت هستند ، اما در هدفشان یکسان می باشند، تا فشار خروجی ثابت را برای نیازهای پایین دست تحویل دهند. مانند همه رگلاتورها، فشار خروجی پایین تر از فشار ورودی است.

در وسایل نقلیه گازسوز

مهم نیست که چه نوع موتور (موتور احتراق داخلی یا پیشرانه الکتریکی همراه با سلول سوختی) استفاده می کنید. به هر حال یک رگلاتور فشار خاص لازم است تا فشار گاز ذخیره شده ( CNG ، هیدروژن ) را از فشار 700 ، 500 ، 350 یا 200 بار به (70 ، 50 ، 35 و20 مگاپاسکال ) تبدیل کند. که این فشار یک فشار عملیاتی در همه شرایط ایمنی و عملیاتی است.

در صنعت معدن

از آنجا که فشار ارتباط مستقیمی با ارتفاع دارد، عملیات معدن کاری به یک سیستم آب کاملاً پیچیده که دارای رگلاتور کاهش فشار باشد نیاز دارد. این دستگاه ها باید در فاصله زمانی مشخص و معمولاً 600 پا (180 متر) نصب شوند. بدون رگلاتورها، لوله ها به راحتی پاره شده و فشار تجهیزات بسیار زیاد خواهد بود.

در صنعت گاز طبیعی

رگلاتور فشار در صنعت گاز طبیعی بطور گسترده استفاده می شود. گاز طبیعی در فشارهای زیاد فشرده می شود تا در سراسر کشور از طریق خطوط لوله انتقال توزیع شود. فشار انتقال می تواند بیش از 1000 psi باشد و باید طی مراحل مختلف به یک فشار قابل استفاده برای کاربردهای صنعتی، تجاری و مسکونی کاهش یابد.
منبع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pressure_regulator