هوای فشرده چیست؟

what is air همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید مؤلفه اصلی هوای فشرده هوا است. هوا مخلوط گاز است. یعنی از گازهای زیادی تشکیل شده است. مهمترین آنها نیتروژن (78٪) و اکسیژن (21٪) است. از مولکولهای هوای مختلف با مقدار مشخصی از انرژی جنبشی تشکیل شده است.

دمای هوا مستقیماً با میانگین انرژی جنبشی این مولکول ها متناسب است. یعنی اگر میانگین انرژی جنبشی زیاد باشد (و مولکول های هوا سریعتر حرکت کنند) دمای هوا زیاد است.اگر انرژی جنبشی کم باشد دما کم است.

فشرده سازی هوا باعث می شود که مولکول ها خیلی سریعتر حرکت کنند تا دما افزایش یابد. این پدیده “دمای تراکم” نامیده می شود. فشرده سازی هوا به معنای واقعی کلمه هوا را به منطقه ای کوچکتر سوق می دهد و در نتیجه مولکول ها را به هم نزدیک می کند. با انجام این کار ، انرژی آزاد شده برابر با انرژی لازم برای فشار هوا به منطقه کوچکتر است. به عبارت دیگر ، انرژی را برای استفاده در آینده ذخیره می کند.

what is air

مثلاً یک بالون را بگیرید. هنگامی که بادکنک باد می شود ، هوا به حجم کمتری فشار می یابد. انرژی موجود در هوای فشرده شده داخل بادکنک برابر با انرژی لازم برای باد کردن بادکنک است. وقتی دهان بالون را باز می کنیم ، هوا تخلیه می شود ، این انرژی آزاد می شود و بادکنک پرواز می کند. این همچنین اصلی ترین کارکرد کمپرسور جابجایی مثبت است.

هوای فشرده ابزاری مناسب برای ذخیره و انتقال انرژی است.در مقایسه با روش های دیگر مانند باتری و بخار ، از نظر ذخیره انرژی ، انعطاف پذیر و نسبتاً بی خطر است. باتری ها حجم زیادی دارند و عمر شارژ آن محدود است. بخار نه مقرون به صرفه است و نه کاربرپسند (گرمای بیش از حد). اما در مقایسه با برق با هوای فشرده ، برق مقرون به صرفه تر است.چرا در صورت مناسب تر بودن برق از هوای فشرده استفاده می شود؟

نمونه هوای فشرده

هوای فشرده چیست؟ وقتی به سطح و جو جهان نگاه می کنیم ، می توان گفت که این یک دریا هوایی است. هرچه در این اقیانوس بیشتر بروید ، فشار کمتر می شود. هرچه سطح شما پایین تر باشد (به سطح دریا نزدیکتر باشید) فشار بیشتر می شود زیرا هوای بیشتری وجود دارد که شما را به سمت پایین هل می دهد. به عبارت دیگر ، هوا بیشتر در سطح دریا و پایین تر از قله کوه اورست فشرده می شود.

چرا از هوای فشرده استفاده می کنیم؟

هوای فشرده چیست؟ یکی از مهمترین دلایل استفاده از هوای فشرده به جای برق ، امنیت است. تجهیزات الکتریکی در برنامه هایی که تجهیزات بیش از حد هستند از خطر ایمنی بالقوه برخوردار هستند.شوک الکتریکی یا آتش سوزی ممکن است منجر به آسیب و آسیب شود. هوای فشرده و ابزار پنوماتیک در بسیاری از شرایط مانند کف مرطوب یا مناطق با رطوبت بالا قابل استفاده است.

دوم ، هوای فشرده انعطاف پذیرتر است. استفاده از آن در مناطق دورافتاده مانند معادن و اماکن ساختمانی آسانتر است. ابزار پنوماتیک در عمل خنک تر بوده و از مزیت سرعت و گشتاور متغیر برخوردار است. دریل های حفاری سنگی یا تجهیزات ضربه ای مشابه را در نظر بگیرید. به دست آوردن نیروی برابر با برق ، به ویژه در مناطق دور افتاده ، تقریباً غیرممکن است.

what is air ابزارهای هوای فشرده نیز سبک تر هستند. آنها را می توان از موادی تولید کرد که باعث سبک تر و ارگونومیک شدن آنها می شود و تعادل بین هزینه هوا و هزینه نیروی کار ایجاد می کند ، زیرا خستگی برای کارکنان با استفاده از این ابزارهای سبک کمتر خواهد بود.

سرانجام هزینه می آید. هزینه هوای فشرده شده می تواند 7 تا 8 برابر بیشتر از برق باشد. با این حال ، هزینه تجهیزات طراحی شده برای استفاده از هوای فشرده شده کمتر است. به لطف سادگی طراحی از قطعات کمتری استفاده می شود.علاوه بر این ، ابزارهای پنوماتیک عموماً بادوام بوده و عمر بیشتری در محیط تولید دارند.

آیا می دانید هوای فشرده چهارمین قدرت مفید است؟ البته ما از سه مورد اول در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم: آب ، برق و گاز. با این حال ، به لطف استفاده از آن در همه زمانها و در همه جا ، هوای فشرده شده چهارمین قدرت مفید برای مشاغل کوچک و بنگاه های بزرگ محسوب می شود.