نیتروژن چیست؟

آیا می دانید نیتروژن بزرگترین قسمت هوایی است که ما نفس می کشیم؟ همه برای زنده ماندن به اکسیژن احتیاج دارند ، اما 78٪ هوا نیتروژن است ، تنها 21٪ آن اکسیژن است و باقیمانده حاوی گازهای بسیار کمی دیگر است. اگرچه بدن انسان از نیتروژن استفاده نمی کند ، اما ازت در بسیاری از کاربردهای صنعتی بسیار مفید است. به عبارت ساده ، در حال حاضر مقدار نامحدود نیتروژن وجود دارد ، و به شما این امکان را می دهد تا برای کسری بسیار کم از هزینه سالانه نیتروژن خود به خلوص مورد نیاز برسید.

گاز ازت چیست؟

نیتروژن چیست؟ این در درجه اول یک گاز بی اثر است. بی بو ، بی رنگ است و برای زندگی لازم نیست ، اما برای رشد گیاهان مهم است و یکی از افزودنی های اساسی کودها است. زمینه کاربرد بسیار فراتر از باغبانی است. نیتروژن معمولاً به صورت مایع یا گازی موجود است (بدست آوردن ازت جامد نیز ممکن است).ازت مایع به عنوان مبرد استفاده می شود. این ظرفیت برای فریز شدن سریع موضوعات در تحقیقات غذایی و پزشکی دارد و همچنین در فناوری تولید مثل مورد استفاده قرار می گیرد. با این توضیح ، ما در اینجا در مورد گاز نیتروژن صحبت خواهیم کرد.

نیتروژن معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در هنگام مواجهه با سایر گازها ، به خصوص برخلاف اکسیژن بسیار واکنش پذیر واکنش نشان نمی دهد. به دلیل ماهیت شیمیایی ، انرژی بیشتری برای تجزیه اتم های نیتروژن و واکنش با سایر مواد لازم است. از طرف دیگر ، مولکول های اکسیژن بسیار واکنش پذیر هستند زیرا به راحتی تجزیه می شوند. در مقابل ، گاز نیتروژن در صورت لزوم ، رسانه غیر واکنشی را فراهم می کند.

ازت غیر واکنشی است و از این گاز برای جلوگیری از اکسیداسیون کند و سریع استفاده می شود. صنعت الکترونیک نمونه ای عالی از این کاربرد است زیرا اکسیداسیون کند به شکل خوردگی می تواند در طول تولید تخته مدار و سایر اجزای کوچک ایجاد شود. اکسیداسیون کند نیز در صنایع غذایی و آشامیدنی مشاهده می شود. در این حالت از نیتروژن برای جایگزینی یا جایگزینی هوا برای محافظت بهتر از محصول نهایی استفاده می شود. انفجارها و آتش سوزی ها نمونه خوبی از اکسیداسیون سریع هستند زیرا به اکسیژن نیاز دارند. رهاسازی اکسیژن از یک مخزن به کمک نیتروژن احتمال بروز این تصادفات را کاهش می دهد.

نیتروژن چیست؟ سه راه اساسی برای به دست آوردن گاز در هنگام نیاز به نیتروژن برای یک برنامه وجود دارد. یکی از این موارد اجاره مخزن ازت و اطمینان از تحویل گاز است. راه دوم تحویل نیتروژن در بطری های فشار قوی است. راه سوم تولید نیتروژن خاص خود با استفاده از هوای فشرده است . خرید یا اجاره نیتروژن می تواند بسیار بی فایده ، ناکارآمد و پرهزینه باشد ، زیرا نیاز به همکاری با تامین کنندگان شخص ثالث دارد. به همین دلایل ، بسیاری از مشاغل ترجیح می دهند به جای لیزینگ ، ازت خود را تولید کنند ، بنابراین میزان ، خلوص و فشار مورد نیاز یک برنامه خاص را کنترل می کنند. مزایای دیگر آن عبارتند از : قیمت ثابت ، هزینه حمل و نقل یا تأخیر ، خطرات مرتبط با انباشت کرایوژنیک ، ضایعات ناشی از ضربات یا بازگشت بطری های فشار قوی بدون خالی کردن کامل.

دو نوع مولد نیتروژن وجود دارد: مولد نیتروژن غشایی و ژنراتورهای نیتروژن PSA (Pressure Oscillating Adsorption) برای دستیابی به سطح خلوص 99.999 یا 10 PPM (یک میلیون) و بالاتر. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد دومی را در اینجا بیابید.

 کاربرد گاز

از آنجا که این گاز بی اثر است ، ازت برای استفاده در بسیاری از زمینه ها در بسیاری از صنایع مختلف مناسب است. در زیر چند کاربرد صنعتی معمولی وجود دارد که در آن از گاز نیتروژن استفاده می شود

بالن صنعت وارد کننده گاز نیتروژن در انواع سیلندر می باشد .