جوشکاری TIG عمدتاً شامل طیف وسیعی از تجهیزات فلزی می شود. این فرآیند می تواند نیکل ، تیتانیوم ، آلومینیوم ، مس و آلیاژهای آنها را جوش دهد. این روش جوشکاری برای جوشکاری با کیفیت بالا بسیارمفید است، با این حال جوشکاری TIG نیز دارای اشکالاتی است.
در این مقاله ما در مورد مزایا و معایب جوش کاری TIG بحث خواهیم کرد.
مزایای استفاده از جوشکاری TIG: دقت بالا ، کاربردها و موقعیتهای مختلف ، توانایی در انجام جوش های پیچیده ، الکترودهای غیر مصرفی
مضرات جوشکاری TIG: فرایند وقت گیر ، لوازم پیچیده ، مسائل ایمنی ، هزینه گاز بی اثر

مزایای استفاده از جوشکاری TIG

مشابه به جوشکاری MIG ، استفاده از جوشکاری TIG نیاز به وسایل با کیفیت بالا  مانند لوازم تورچ آرگون با کیفیت دارد.
1. دقت بالا
این ابزار از نظر بصری دقت بالای ارائه می دهد ، کنترل دما را فراهم می کند و پراکندگی کمتری را تضمین می کند. قوس به دلیل محافظت از گاز بی اثر شفاف است و این امکان را به جوشکار می دهد تا کار و الکترود موجود در گودال جوش را به وضوح مشاهده کند.
2. برنامه ها و موقعیت های مختلف
جوشکاری TIG شامل طیف وسیعی از مواد برای کاربردهای مختلف، به عنوان مثال تجهیزات صنعتی، مبلمان، وسایل نقلیه و موارد دیگر می باشد. همچنین، این امکان را به شما می دهد تا پروژه خود را با موقعیت های مختلف از جمله ابعاد عمودی، افقی اجرا کنید. از این گذشته ، اندازه ها و شکل های مختلف به شما امکان می دهد تا از آن در فضاهای باز، محدود و باریک استفاده نمایید.
3. جوش فلزی بسیار پیچیده
مواد نسوز مانند تانتالوم به نقطه ذوب بالایی احتیاج دارند. جوشکاری TIG شامل دو نوع از جوشکاری است که یکی از آنها مخصوص جوشکاری فلزات نسوز مانند تنگستن ، مولیبدن ، نیوبیوم و تیتانیوم است.
4- الکترودهای غیر مصرفی
جوشکاری TIG درهر زمانی قادر به ایجاد اتصالات کامل است ولازم نیست برای جایگزینی الکترود، کار را به طور مداوم متوقف کنید. برخی از ابزارهای جوشکاری مصرفی وجود دارد که در ابتدا شما را متوقف می کند. اما یک جوشکار TIG در این مرحله غیرقابل مقایسه است
5- جوش فلزات نازک
اگر به دنبال جوشکاری می باشید که جوش های شگفت انگیزی را روی فلزات نازک بگذارد ، TIG انتخاب خوبی است. درواقع جوش تمیز و براق می تواند دلیلی بر این باشد که جوش های TIG به طور گسترده ای در صنعت هنر استفاده می شوند.
6- مقاوم در برابر خوردگی
جوش ها باید در برابر خوردگی مقاوم باشند. در غیر این صورت دچار زنگ زدگی می شوند ، جوش های TIG نیز به همین دلیل محبوب هستند و جوش هایی مقاوم در برابر خوردگی ارائه می دهند.

معایب جوشکاری TIG

چندین معایب یا تهدید مربوط به این دستگاه وجود دارد، به عنوان مثال تابش و بخار جوش. از طرف دیگر فرآیند جوشکاری به زمان زیادی نیاز دارد ، شامل وسایل پیچیده ای نیز می شود و برای بهره برداری هزینه های زیادی دارد.
1. فرآیند مصرف زمان
همانطور که قبلاً گفته شد این فرآیند برای اتمام به زمان زیادی نیاز دارد. هنگام صحبت در مورد زمان و سرعت، دستگاه جوشکاری TIG از هر دستگاه جوش دیگری که ممکن است در آنجا پیدا کنید کندتر است. علاوه بر این ، میزان رسوب پرکننده در این دستگاه بسیار پایین است.
2. لوازم پیچیده
وسایل پیچیده این دستگاه همیشه به یک متخصص نیاز دارد. از آنجا که دستگاه جوشکاری تیگ، بیشتر برای فلزات نازک مناسب است ، به جوشکارهای مخصوصاً ماهر احتیاج دارد.
3. هزینه گاز بی اثر
گاز بی اثر این دستگاه در مقایسه با هر ماده دیگر مورد استفاده در انواع مختلف جوش، بسیار پر هزینه است. همچنین، به تمیز کردن مناسب قبل از بهره برداری نیاز دارد زیرا گاز بی اثر هیچگونه تمیز کاری انجام نمی دهد.
4- نامناسب بودن برای فلزات ضخیم
جوشکاری TIG فقط برای فلزات سبک وزن مناسب هستند. برای فلزات ضخیم تر، جوش TIG کار نمی کند.

ایمنی جوشکاری TIG

تهدیدهای زیادی در رابطه با این جوش مانند شوک الکتریکی ، اشعه ، بخار جوش و غیره وجود دارد ، حتی اگر این کار را روی دستگاه جوشکاری قابل حمل TIG انجام دهید و بدترین قسمت، ممکن است، قبل یا بعد از انجام جوش اتفاق بی¬افتد. قبل از شروع جوشکاری باید چنین خطرات را شناسایی کنید. اقدامات پیشگیرانه مانند پوشیدن کلاه جوش، دستکش های چرمی ، کاپشن و غیره را انجام دهید.
نتیجه گیری
سرانجام، اگر انتظار دارید کار دقیق تر و بهتری داشته باشید ، یک جوشکار TIG برای کار شما مناسب است. همچنین برای کار با این دستگاه به متخصصان بسیار ماهر نیاز دارید. بنابراین، ابتدا باید ضمن یادآوری مزایا و معایب مختلف جوشکاری TIG، یک متخصص را انتخاب کنید .
منابع:
1- https://drillly.com/tig-welding-advantages-disadvantages/
2- https://www.welderspot.com/tig-welding-advantages-and-disadvantages/