تورچ جوشکاری یک ابزار مکانیکی است که یک شعله باز با سوخت گاز و اکسیژن را ذوب می کند تا دو قطعه فلز را با هم ذوب کرده و یک درز محکم ایجاد کند. این مشعل یا همان تورچ برای بسیاری از اهداف و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع از رایج ترین آنها جوشکارهای گاز بی اثر فلزی (MIG) و گاز بی اثر تنگستن (TIG) هستند.

 

مشعل جوشکاری از یک ساقه فلزی بلند تشکیل شده است که معمولاً در انتهای آن با زاویه ای خم می شود تا اجازه داده شود تا جوشکار به درستی آن را هدف قرار دهد. انتهای مشعل های جوش همه شعله کنترل شده ای کوچک دارند. ساقه فلزی از دو لوله حامل سوخت بنزین و اکسیژن تشکیل شده است. مشعل جوش توسط شیلنگ ها به یک منبع سوخت وصل می شود و جوشکار می تواند مخلوط سوخت و اکسیژن را تنظیم کند. هنگامی که سوخت و اکسیژن مشتعل می شوند ، شعله آبی کوچک ایجاد می کنند.

 

شعله به حدی گرم می شود که فلزات را به تنهایی قلع ، آلومینیوم و فولاد ذوب کند. تورچ جوش بین دو قطعه فلز قرار گرفته است و در اثر گرم شدن فلزات تا نقطه ذوب آنها جرقه ایجاد می کند. برای شروع اتصال این دو فلز فقط چند ثانیه طول می کشد. شعله در طول سطح هر دو فلز جابجا می شود ، در اصل آنها را به هم می زند و یک پیوند محکم تشکیل می دهد

 

در سیستم جوشکاری اتوماتیک از تورچ جوشکاری استفاده می شود تا الکترود جوشکاری به داخل قوس هدایت شود ، قدرت جوشکاری را به الکترود و تأمین محافظت از ناحیه قوس انجام دهد. انواع تورچ های جوشکاری انواع مختلفی وجود دارد و انتخاب آن به روند جوشکاری ، تغییر روند جوشکاری ، جریان جوشکاری ، اندازه الکترود و محیط محافظ بستگی دارد.

 

تورچ های جوشکاری را می توان با توجه به نحوه خنک کردن آنها دسته بندی کرد. آنها ممکن است با آب خنک کننده در گردش یا با هوای محیط خنک شوند. تورچ را می توان برای فرآیند جوشکاری الکترودهای مصرفی از قبیل قوس فلزی فلزی یا جوش قوس دار با شار استفاده کرد ، و محافظ گاز ممکن است استفاده شود یا نباشد.

 

مشعل را می توان با توجه به اینکه مشعل مستقیم است توصیف کرد ، مشعل با خم اغلب برای برنامه های جوشکاری قوس رباتیک استفاده می شود تا دسترسی به جوش را فراهم کند.

 

کارکرد اصلی تورچ ، انتقال جریان جوش به الکترود است. برای فرآیند الکترود قابل احتساب این به معنای انتقال جریان به الکترود در هنگام حرکت الکترود از طریق مشعل است.

 

دومین کار اصلی مشعل  یا همان تورچ، انتقال گاز محافظ در صورت استفاده ، به ناحیه قوس است. جوش قوس فلزی گاز از گاز محافظ استفاده می کند که ممکن است یک گاز فعال باشد که معمولاً دی اکسید کربن یا مخلوطی از یک گاز بی اثر ، به طور معمول آرگون ، با CO2 یا اکسیژن است.

تورچ جوشکاری با بازوی نصب تطبیقی ​​به فلنج ربات سوار می شود.

انواع جوشکاری:

 

جوشکاری اکسی- استیلن

فرایند جوشکاری برای گرم کردن دو قطعه فلز تا نقطه ذوب است و قطعات را به هم می رساند و در حالی که هنوز در مرحله مذاب قرار دارد با هم چکش شده تا یک مفصل تشکیل شود. یادگیری نحوه جوشکاری با استفاده از این فرآیند ، نمای کاملی از جوشکاری را ارائه می دهد.

 

فرآیند جوشکاری Oxy-استیلن نیاز به استفاده از مشعل یا تورچ مخصوص جوشکاری دارد که گازهای اکسیژن و استیلن را مخلوط می کند و می تواند گرمای شعله ای  تا 6300 درجه تولید کند. این دما بیش از دو برابر نقطه ذوب اکثر فلزات است.

 

این فرآیند در گذشته به طور گسترده ای برای ساخت پروژه های آهن فرفورژه مانند دروازه های آهنی و نرده مورد استفاده قرار گرفته است. با معرفی جوشکاری قوس الکتریکی این روشها بطور گسترده ای از بین رفته اند.

 

امروزه جوشکاری اکسی استیلن به طور کلی محدود به صنایعی است که با لوله مس و اتصال مس و برنج کار می کنند. سایر کاربردهای تخصصی از جمله ساخت صفحات  برنجی و جوشکاری اجاق های چدن که ممکن است با استفاده از میله های برنجی یا برنزی به عنوان پرکننده انجام شود.

 

برش گاز با استفاده از اکسی استیلن.

 

بیشتر تورچ های گازی عملکردی برای برش گاز را شامل می شوند. این به صورت دریچه ای به سبک اهرم است که امکان ترکیدن اکسیژن اضافی از طریق مشعل برش را می دهد.

این تزریق اکسیژن به کار باعث می شود که فلز با نیرو و سرعت زیادی از بین برود و برش باریک کوچکی در این فلز ایجاد کند.

با استفاده از این روش ، فلزات به راحتی و بصورت دستی و یا توسط دستگاه هایی به نام برش های پروفیل قابل برش هستند. برش دستی  به راحتی می تواند فلزات 1/16 اینچ و حداکثر دو اینچ را قطع کند ، در حالی که به عنوان برش پروفیل می تواند فولادهای ضخیم تا چهار اینچ را برش دهد.

در حال حاضر بسیاری از دستگاه های برش پروفایل از گاز LPG به جای استیلن استفاده می کنند زیرا شعله و برش تولید شده تمیز تر است. تورچ پروپان برای برش اتوماتیک و دستی نسبت به تورچ استیلن متفاوت ساخته شده و همچنین به نکات برش متفاوتی نیز نیاز دارد.

 

میله های جوش

 

هنگام انتخاب میله های جوشکاری ، سعی کنید از خرید کیفیت  پایین خودداری کنید زیرا هر چه درجه مواد شما در میله جوشکاری بهتر باشد نتیجه نهایی بهتر خواهد بود.

میله جوشکاری  برای قرار دادن فلز اضافی به  عنوان جوش مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین برای مطابقت با فلز نیاز است. اگر فلزات متفاوت باشند ، بهترین تلاش برای یافتن میله پرکننده از ترکیب این دو فلز است. به عنوان مثال برای جوشکاری منگنز یا میله جوش مخصوص نیکل استفاده از آلیاژهای خاص توصیه می شود.

سیم جوش و میله های جوش اکسی استیلن همیشه از جنس استیل نروژ هستند.  درجه این استیل بسیار خالص است و ب یک جوش نرم را  مخصوصاً برای ماشینکاری مناسب است را بدست می دهد. در هنگام جوشکاری آلومینیوم ، میله مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا جوشکاری آلومینیوم دشوار است و برای اطمینان از  روان بودن به میله های آلیاژی احتیاج است.