تنگستن ابزار برای جوشکاری تیگ به حساب خواهد آمد که همانند الکترود آهن از تنوع در نوع جوشکاری برخوردار است. تنگستن آرگون در جوشکاری با گاز آرگون مورد استفاده قرار خواهد گرفت. جوشکاری تیگ یا جوشکاری آرگون با استفاده از ابزار های مورد نظر و با استفاده از آلیاژ قابل جوشکاری میسر خواهد بود.

تنگستن آرگون

جوشکاری آرگون نسبت به سایر جوشکاری ها از هزینه های بالاتری برخوردار است . این نوع جوشکاری برخلاف جوشکاری هایی همچون co2 در نوع های خاصی انجام می گردد.

تنگستن آرگون یکی از مواردی است که قیمت بالایی نسبت به ابزار های مشابه دارد.

لطفا این مقاله را ببینید : انواع الکترود تنگستن

تنگستن آرگون یک عنصر نادر فلزی است که برای تولید الکترودهای جوش قوس تنگستن قوس (GTAW) استفاده می شود. فرآیند GTAW برای انتقال جریان جوش به قوس به سختی و تنگستن و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا متکی است. تنگستن بالاترین نقطه ذوب هر فلز را ، 3،410 درجه سانتیگراد دارد.

این الکترودهای غیرقابل مصرف در اندازه ها و طول های متنوعی قرار دارند و از تنگستن خالص یا آلیاژ تنگستن و دیگر عناصر و اکسیدهای کمیاب تشکیل شده اند. انتخاب الکترود برای GTAW به نوع و ضخامت مواد پایه بستگی دارد و اینکه آیا شما با جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) جوش می دهید.

هر الکترود دارای کد رنگی است تا سردرگمی نوع آن از بین برود. رنگ در نوک الکترود ظاهر می شود.

تنگستن خالص (کد رنگ: سبز)

الکترودهای تنگستن آرگون خالص (طبقه بندی AWS EWP) حاوی 99.50 درصد تنگستن ، دارای بالاترین میزان مصرف در تمام الکترودها و به طور معمول نسبت به همتایان آلیاژی آنها ارزان تر است.

این الکترودها هنگام گرم شدن نوک تمیز و توپی را تشکیل می دهند و برای جوشکاری AC با موج متعادل ، پایداری قوس بسیار خوبی را ایجاد می کنند. تنگستن خالص همچنین برای جوشکاری موج سینوسی AC ، به خصوص در آلومینیوم و منیزیم ، پایداری قوس خوبی را فراهم می کند. این نوع جوش معمولاً برای جوشکاری DC مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا این را فراهم نمی کند که قوس های محکم در ارتباط با الکترودهای تورین یا سیری مرتبط باشد.

تنگستن آرگون ته قرمز (کد رنگ: قرمز)

الکترودهای تنگستن ارگون قرمز (طبقه بندی AWS EWTh-2) حاوی حداقل 97.30 درصد تنگستن و 1.70 تا 2.20 درصد توریم است و 2٪ thoriated نامیده می شود. آنها امروزه رایج ترین الکترودها هستند و به دلیل طول عمر و سهولت استفاده ترجیح داده می شوند. توریم باعث افزایش کیفیت انتشار الکترون از الکترود می شود ، که باعث افزایش قوس الکتریکی می شود و ظرفیت حمل جریان بیشتری را امکان پذیر می کند. این الکترود بسیار پایین تر از دمای ذوب آن عمل می کند ، که منجر به میزان مصرف به میزان قابل توجهی کمتر می شود و برای پایداری بیشتر سرگردان قوس را از بین می برد.

در مقایسه با الکترودهای دیگر ، الکترودهای ته قرمز تنگستن کمتری را به درون گودال جوش قرار می دهند ، بنابراین باعث آلودگی کمتر جوش می شوند.

این الکترودها عمدتاً برای جوشکاری AC مخصوص (مانند نازک سنج آلومینیومی و مواد کمتر از 0.060 اینچ) و جوش DC ، یا الکترود منفی یا قطبی مستقیم ، روی فولاد کربن ، فولاد ضد زنگ ، نیکل و تیتانیوم استفاده می شود.

در طول تولید ، توریوم به طور مساوی درعا سراسر الکترود پراکنده شده است ، که به تنگستن کمک می کند لبه تیزتر خود را حفظ کند – شکل الکترود ایده آل برای جوشکاری فولاد نازک – پس از آسیاب. توجه: توریم رادیواکتیو است. بنابراین ، شما همیشه باید هشدارها ، دستورالعملها و برگه داده ایمنی مواد (MSDS) سازنده را برای استفاده از آن دنبال کنید.

الکترود ته نارنجی (کد رنگ: نارنجی)

الکترودهای تنگستن آرگون ceriated (طبقه بندی AWS EWCe-2) حاوی حداقل 30/97 درصد تنگستن آرگون و 1.80 تا 2.20 درصد سریم است و به آنها 2 درصد سیر می گویند. این الکترودها در جوشکاری DC با تنظیمات کم جریان بهترین عملکرد را دارند اما می توانند در فرآیندهای AC با مهارت استفاده شوند. با شروع قوس عالی در آمپراژهای کم ، تنگستن ceriated در برنامه های کاربردی مانند لوله های مداری و ساخت لوله ، کار ورق های فلزی نازک و مشاغل مربوط به قطعات کوچک و ظریف محبوب شده است. مانند توریم ، برای جوشکاری فولاد کربن ، فولاد ضد زنگ ، آلیاژهای نیکل و تیتانیوم به بهترین وجه مورد استفاده قرار می گیرد و در بعضی موارد می تواند 2٪ الکترودهای ثوری را جایگزین کند. تنگستن آرگون سیری دارای خصوصیات الکتریکی کمی متفاوت از توریم است ، اما اکثر جوشکارها نمی توانند تفاوت را بیان کنند.

استفاده از الکترودهای ceriated در آمپراژهای بالاتر توصیه نمی شود زیرا آمپراژهای بالاتر باعث می شود که اکسیدها به سرعت به نوک گرما در نوک مهاجرت کنند ، محتوای اکسید را حذف کرده و روند آن را خنثی می کنند.

تنسگتن آرگون طلایی (کد رنگ: طلا)

الکترودهای تنگستن آرگون لانتانه (طبقه بندی AWS EWLa-1.5) حاوی حداقل 87.80 درصد تنگستن و 1.30 درصد تا 1.70 درصد لانتانیم یا لانتانا هستند و 1.5 درصد لانتانه شناخته می شوند. این الکترودها از قوس بسیار خوبی برخوردار هستند ، کم است

میزان سوختگی ، پایداری قوس مناسب و ویژگی های عالی برای جبران مجدد – بسیاری از مزایای مشابه الکترودهای ceriated. الکترودهای لانتانه همچنین ویژگیهای رسانایی تنگستن Thoriated 2 درصد را دارند. در بعضی موارد ، 1.5 درصد لانتانه دار می تواند 2 درصد توریم را بدون نیاز به ایجاد تغییرات قابل توجهی در برنامه جوش جایگزین کند.

در صورتی که بخواهید قابلیت جوشکاری خود را بهینه کنید ، الکترودهای تنگستن آرگون لانتانه ایده آل هستند. آنها به خوبی روی الکترود AC یا DC با یک انتهای برجسته کار می کنند ، یا می توانند برای استفاده در منابع قدرت موج سینوسی AC مورد استفاده قرار گیرند. تنگستن Lanthanated دارای یک چاه تیز است که این یک مزیت برای جوشکاری فولاد و فولاد ضد زنگ در DC یا AC از منابع انرژی موج مربع است.

بر خلاف تنگستن thoriated ، این الکترودها برای جوشکاری AC مناسب هستند و مانند الکترودهای ceriated ، اجازه می دهند تا قوس در ولتاژهای پایین تر شروع و نگهداری شود. در مقایسه با تنگستن خالص ، افزودن 1.5 درصد لانتانا حداکثر ظرفیت حمل جریان را تقریباً 50 درصد برای اندازه الکترود معین افزایش می دهد.

تنگستن زیرکونی (کد رنگ: قهوه ای)

الکترودهای تنگستن زیرکنونی (طبقه بندی AWS EWZr-1) حاوی حداقل 99.10 درصد تنگستن و 0.15 تا 0.40 درصد زیرکونیوم است. الکترود تنگستن زیرکونی دارای یک قوس بسیار پایدار است و در برابر تف تفنگ تنگستن مقاومت می کند. برای جوشکاری AC ایده آل است زیرا یک نوک بالکن را حفظ می کند و در برابر آلودگی مقاومت بالایی دارد. قابلیت حمل فعلی آن برابر یا بیشتر از تنگستن thoriated است. تحت هیچ شرایطی زیرکونی برای جوشکاری DC توصیه نمی شود.

تمامی تنگستن ها در تورچ استفاده میشوند ، ببینید : تورچ جوشکاری

زمین نادر (کد رنگ: خاکستری)

الکترودهای تنگستن زمین نادر (طبقه بندی AWS EWG) حاوی مواد افزودنی نامشخص اکسیدهای زمین نادر یا ترکیبی از اکسیدهای مختلف هستند ، اما تولید کنندگان موظفند هر یک از افزودنی ها و درصد آن را روی بسته بندی مشخص کنند. بسته به مواد افزودنی ، نتایج مورد نظر می تواند شامل یک قوس پایدار در هر دو فرآیند AC و DC ، طول عمر بیشتر از تنگستن آرگون ، امکان استفاده از الکترود با قطر کوچکتر برای همان کار ، استفاده از جریان بالاتر برای الکترود با اندازه مشابه را ایجاد نمایند.