نحوه شناسایی ، انتخاب و تهیه الکترود تنگستن.

1398/6/16 11:01:5616 شهریور 1398|دسته‌بندی‌ها: مقالات تخصصی|بدون ديدگاه

تنگستن یک عنصر نادر فلزی است که برای ساخت الکترودهای TIG (یا GTAW) یا الکترود تنگستن استفاده می-شود. فرآیند TIG به سختی تنگستن و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا برای انتقال جریان جوش به قوس متکی است، زیرا بالاترین نقطه ذوب هر فلز (3،410 درجه سانتیگراد) را دارد.
این الکترودهای مصرف نشدنی در اندازه ها و طول های متنوعی قرار دارند و از تنگستن خالص یا ترکیبی از تنگستن و سایر عناصر کمیاب و اکسیدها تشکیل شده اند. انتخاب الکترود برای فرآیند TIG بستگی به نوع و ضخامت ماده پایه و اینکه آیا شما با جریان متناوب یا مستقیم می خواهید جوشکاری کنید، بستگی دارد.
در این مقاله گزینه های تنگستن، چگونگی انتخاب بهترین مورد برای کاربرد های مختلف و تهیه مناسب تنگستن توضیح داده خواهد شد.

تنگستن خالص

الکترودهای تنگستن خالص (طبقه بندی AWS EWP) شامل 99.50٪ تنگستن ، دارای بالاترین میزان مصرف در تمام الکترودها هستند و به طور معمول ارزان تر از همتایان خود می باشند
این الکترودها هنگام گرم شدن، نوک تمیز و گردی را تشکیل می دهند و برای جوشکاری AC با موج متعادل، پایداری قوس بسیار خوبی را ایجاد می¬کنند. تنگستن خالص همچنین برای جوشکاری موج سینوسی AC ، به خصوص در آلومینیوم و منیزیم ، پایداری قوس مناسبی را ایجاد می کند، اما به طور معمول برای جوشکاری DC استفاده نمی شود .

الکترود توریوم 2%

الکترود تنگستن توریم 2% (طبقه بندی AWS EWTh-2) شامل حداقل 30/97٪ تنگستن و 1.70 تا 2.20٪ توریم هستند. آنها امروزه رایج ترین الکترودها بوده و به دلیل ماندگاری و سهولت استفاده، ترجیح داده می شوند. توریم باعث افزایش کیفیت انتشار الکترون از الکترود می شود ، که با شروع قوس، بهبود می یابد و ظرفیت حمل جریان بیشتری را امکان پذیر می کند.
بر خلاف تنگستن خالص ، این الکترودها فقط مخصوص جوشکاری نوع AC (آلومینیوم نازک یا مواد کمتر از .060 اینچ) هستند ، اما برای الکترود DC منفی یا قطبی مستقیم روی کربن و فولاد ضدزنگ ، نیکل و تیتانیوم استفاده می شوند.
در طول تولید، تریوم به طور مساوی در تمام الکترود پراکنده می شود. این یکنواختی اجازه می دهد تا الکترود لبه تیزتری داشته باشد. توریم رادیواکتیوته است، بنابراین، شما همیشه باید هشدارهاو دستورالعمل ها را برای استفاده از آن دنبال کنید.

الکترود تنگستن ceriated 2%

الکترود تنگستن ceriated 2٪ (طبقه بندی AWS EWCe-2) حاوی حداقل 30/97 درصد تنگستن و 1.80 تا 2.20 درصد سریم است. این الکترودها در جوشکاری DC با تنظیمات جریان کم بهترین عملکرد را دارند اما در فرآیندهای AC یا DC قابل استفاده می¬باشند. با شروع قوس در آمپراژهای کم ، تنگستن ceriated در برنامه هایی مانند تولید لوله ، کار ورق های فلزی نازک یا مشاغلی که قطعات کوچک و ظریف در آن جوش داده شده است، رایج هستند. مانند تریوم، برای جوشکاری فولادهای کربن و ضد زنگ، آلیاژهای نیکل و تیتانیوم بهتر است مورد استفاده قرار گیرد و آن را به عنوان جایگزینی آشکار برای الکترودهای توریوم 2% می شناسند.
تنگستن ceriated دارای ویژگی های الکتریکی کمی متفاوت از توریم است اما اکثر اپراتورها قادر به بیان تفاوت نیستند. استفاده از الکترودهای ceriated در آمپراژهای بالاتر توصیه نمی شود. در این شرایط ، فرآیند اکسیداسیون در الکترود مربوطه تسریع شده و مزایای این فرایند جوشکاری را باطل می کند.

الکترودهای 1.5٪ تنگستن لانتانه

الکترودهای 1.5٪ تنگستن لانتانه (طبقه بندی AWS EWLa-1.5) حاوی حداقل تنگستن 97.80٪ و 1.30 تا 1.70٪ لانتانیم یا لانتانا هستند. این الکترودها از قوس الکتریکی بسیار خوبی برخوردار هستند، میزان سوختگی کم، پایداری قوس خوب و دارای ویژگی احتراق مجدد می باشند و بسیاری از مزایای مشابه الکترودهای ceriated را دارا می باشند. الکترودهای لانتانه 1.5٪ نیز از نظر مشخصات رسانایی مانند الکترود تنگستن با توریوم 2٪ هستند ، به این معنی که در برخی موارد ، بدون نیاز به ایجاد تغییرات قابل توجه در برنامه جوش، می تواند جاگزین الکترود توریوم 2% شود.
در صورتی که بخواهید قابلیت جوشکاری خود را بهینه کنید، الکترودهای تنگستن لانتانیوم 5/1٪ ایده آل هستند. الکترودهای لانتانیوم به خوبی روی الکترود AC یا DC کار می کنند یا می توان آنها را برای استفاده با منابع قدرت موج سینوس AC استفاده کرد. لانتانا در طول الکترود به طور مساوی پراکنده می شود. همچنین یک نوک تیز را حفظ می کند، که این یک مزیت برای جوشکاری فولاد و استیل ضد زنگ در منابع انرژی موج مربع است.
بر خلاف تنگستن توریوم، این الکترودها برای جوشکاری AC مناسب هستند و مانند الکترودهای ceriated، امکان ایجاد قوس را در ولتاژهای پایین تر فراهم می کنند. در مقایسه با تنگستن خالص ، افزودن 1.5٪ لانتانا حداکثر ظرفیت حمل جریان را تقریباً 50٪ برای الکترود با اندازه معین افزایش می دهد.

الکترود های زیرکونیوم

الکترودهای تنگستن زیرکونیوم (طبقه بندی AWS EWZr-1) حاوی حداقل 99.10٪ تنگستن و 0.15 تا 40٪ زیرکونیوم است. یک الکترود تنگستن زیرکونیوم یک قوس بسیار پایدار تولید می کند. برای جوشکاری AC ایده آل است زیرا یک نوک تیز را حفظ می کند و در برابر آلودگی از مقاومت بالایی برخوردار است. تحت هیچ شرایطی الکترود زیرکونیوم برای جوشکاری DC توصیه نمی شود.

زمین نادر

الکترودهای تنگستن زمین نادر (طبقه بندی AWS EWG) حاوی مواد افزودنی نامشخص اکسیدهای خاکی کمیاب یا ترکیبی از اکسیدهای مختلف هستند، اما تولید کنندگان موظف هستند که هر ماده افزودنی و درصد آن را روی بسته بندی مشخص کنند. بسته به مواد افزودنی، نتایج مورد نظر می تواند شامل موارد زیر باشد:
یک قوس پایدار در هر دو روش AC و DC ، طول عمر بیشتر از تنگستن توریوم ، امکان استفاده از تنگستن با قطر اندازه کوچکتر برای همان کار ، استفاده از جریان بالاتر برای تنگستن با اندازه مشابه.
منبع: https://www.thefabricator.com/article/arcwelding/guidelines-for-tungsten-electrodes

ثبت ديدگاه