تجهیزات مورد نیاز در تورچ جوشکاری TIG در این مقاله به بررسی قطعات مورد نیاز در تورچ جوشکاری TIG میپردازیم .

 • سیلندر گاز محافظ: کپسول فولادی حاوی گاز محافظ است. فشار گاز داخل کپسول در هنگام پر بودن حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ bar می‌باشد.
 • رگولاتورها (فلومتر و مانومتر):

برای کاستن از فشار خروجی گاز از کپسول و تنظیم شدت خروجی گاز محافظ از تورچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولاً میزان دبی گاز مصرفی بستگی به نوع طرح اتصال، زاویه مشعل، نوع نازل(nozzele)وشماره سرامیکی بوده وبین محدوده ۳ الی ۸ لیتر بر دقیقه می‌باشد.بالن صنعت نماینده فروش انواع مانومتر آرگون ماکسی ایتالیا ، گلور سوییس ،زینسر آلمان ،ولکانو ،پروکسی ،توان جم ،جنتک امریکا ، ویکتور امریکا و … می باشد .

 • شیلنگ و بستهای گاز:

برای هدایت گاز محافظ از سیلندر به تورچ جوشکاری  TIG مورد استفاده قرار می‌گیرد،که کلاف های آن 50 متری و 100 متری می باشد .

 • تورچ مخصوص جوشکاری (Torch):

تورچ جوشکاری آرگون (تورچ) در واقع جریان برق را که از رکتیفایر به وسیلهٔ کابل می‌آید را به الکترود تنگستن و گاز محافظ را به محدوده قوس و قطعه هدایت می‌کند. تورچ ها عموماً به وسیلهٔ آب یا به وسیلهٔ هوا خنک می‌شوند. تورچ هایی که کاربرد آن‌ها در شدت جریان‌های کم (زیر ۲۰۰ آمپر) و کوتاه مدت است، به وسیلهٔ هوا و جریان گاز محافظ خنک می‌شوند؛ ولی مشعل‌هایی که درجریان‌های بالا و بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم خنک‌کننده آن‌ها گردش آب می‌باشد زیرا به علت گرمای بسیار زیاد که در جوشکاری با آمپراژ بالا پدید می‌آید، گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن مشعل نیست.

تورچ جوشکاری TIG

تورچ جوشکاری TIG

اجزا تورچ

 • کابل‌های اتصال
 • الکترود تنگستن :الکترودهای تنگستن که در فرایندTIG به کار می‌روند، در گروه الکترودهای ذوب نشدنی قرار دارند و طبق استاندارد AWS A۵٫۱۲، ترکیب شیمیایی آن‌ها به صورت زیر است:
 1. EWP: الکترود تنگستن خالص
 2. EWTH: الکترود تنگستن – توریم (حاوی ۱ تا ۲ درصد اکسید توریم یا توریا)
 3. EWZR: الکترود تنگستن – زیر کونیم (حاوی ۰٫۱۵ تا ۰٫۴ درصد اکسید زیرکونیوم یا زیرکونیا)
 4. EWLA-۱: الکترود تنگستن – لانتانیوم (حاوی ۱ درصد اکسید لانتیوم یا لانتیا)
 5. EWCE-۲: الکترود تنگستن – سریم (حاوی ۲ درصد اکسید سریم یا سریا)

تورچ جوشکاری TIG

انواع الکترودهای تنگستنی

الکترودهای تنگستن در تورچ جوشکاری TIG معمولاً در قطرهای ۰٫۲۵ تا ۶٫۳۵ میلی‌متر و طول ۷۶ تا ۶۱۰ میلی‌متر ساخته می‌شوند. الکترودهای تنگستن خالص نسبت به سایر الکترودها ارزانتر بوده، ظرفیت حمل الکتریسیته کمتری می‌دارند، عمر آن‌ها کوتاهتر بوده و فقط قابل استفاده با جریان AC باشند. از این الکترودها در مواردی که حساسیت کار کمتر است استفاده می‌شود. اگر از الکترود تنگستن خالص در شدت جریان‌های بالااستفاده شود امکان تحلیل رفتن تدریجی آن وجود دارد.

الکترودهای تنگستن توریم دار، ظرفیت حمل الکتریسیته بالاتری دارند و عمر آن‌ها طولانی می‌باشد. شروع قوس با این الکترودها راحتتر بوده و ثبات قوس بیشتری ایجاد می‌کنند (چون خروج الکترونهاراحتتر صورت می‌گیرد). از این الکترودها غالباً در جریان DC استفاده می‌شود.

الکترودهای زیر کونیوم دار بهترین نوع الکترود برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیم هستند. این الکترودها تقریباً مزایای هر دو الکترود قبلی را دارا هستند. زمانی که از این الکترودها در جریان AC استفاده می‌شود، پایداری قوس الکترودهای EWP در جریان AC، به همراه ظرفیت حمل جریان و شروع قوس خوب در الکترودهای EWTH مشترکاً فراهم می‌آید.

 • الکترودهای تنگستن با رنگ‌های یک سر آن‌ها طبق طبقه‌بندی زیر شناخته می‌شوند:

 1. سبز: تنگستن خالص …AWS Classification: EWP
 2. نارنجی: تنگستن با ۲ درصد سریم…AWS Classification: EWCE-۲
 3. سیاه: تنگستن با ۱ درصد لانتانیوم …AWS Classification: EWLA-۱
 4. زرد: تنگستن با ۱ درصد توریم …AWS Classification: EWTH-۱
 5. قرمز: تنگستن با ۲ درصد توریم …AWS Classification: EWTH-۲
 6. قهوه‌ای: تنگستن با ۱ درصد زیر کونیوم…AWS Classification: EWZR-۱
 7. خاکستری: غیر از عناصر بالا… AWS Classification: EWG

در جوشکاری TIG انتخاب صحیح قطر الکترود، بستگی کامل به شدت جریان و نوع جریان(AC or DC) خواهد داشت.

 • سیم جوش (Filer Metal):اکثر فلزات و آلیاژها را می‌توان با روش TIG جوشکاری نمود بنابراین

انتخاب سیم جوش در تورچ جوشکاری TIG یکی از عمده‌ترین مسائل می‌باشد. در زیر سیم جوش‌های مختلف در فرایند TIG مطابق با استاندارد AWS طبقه‌بندی شده‌اند. برای هر گروه در AWS به‌طور کافی دربارهٔ طریقه کاربرد، ترکیب شیمیایی، نوع جریان و مقدار آن، قطر سیم جوش و غیره داده شده‌است. طول سیم جوش‌ها معمولاً ۶۱ سانتی‌متر یا ۹۱ سانتی‌متر است و برای دستگاه‌های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک به صورت کلافی موجود می‌باشد.

بالن صنعت نماینده فروش تورچ های جوشکاری tig با برند توان جم می باشد.

منابع www.aws.org