تجهیزات جوشکاری

در این مقاله ، چهار نوع تجهیزات جوشکاری گاز نوشته خواهد شد. انواع آن عبارتند از: 1. جوشکاری لوله گاز یا مشعل 2. اصل تنظیم کننده فشار 3. شیلنگ لوله جوش 4. سایر ابزارها و لوازم جانبی.

تجهیزات جوشکاری گاز: نوع شماره 1. لوله جوش یا مشعل :

Blowpipe یا Torch وسیله ای برای تولید و تنظیم شعله اکسی استیلن برای جوشکاری است.

دو نوع لوله منفذ وجود دارد:

(1) فشار بالا ،

(2) فشار کم.

لوله فشار قوی یک وسیله اختلاط برای تأمین حجم مساوی اکسیژن و استیلن به نازل است و با شیرهای تنظیم کننده پر شده است تا فشار گازها را در صورت نیاز تغییر دهد. لوله ضربه از برنز یا برنج ساخته شده است.

 

لوله پیمایی به سه بخش تقسیم می شود:

(1) لوله سرپیک ؛

(2) گردن؛

(3) نازل.

(1) ساخت و ساز (فشار قوی لوله) :

 

مجموعه ای از لواه ها  با هر ضربه لوله که دارای دو کنترلر است تهیه می شود. دو گاز در محفظه اختلاط مخلوط می شوند. سپس این گاز مخلوط به نازل ساخته شده از مس – فلزی مناسب برای مقاومت در برابر گرما – تأمین می شود. از لوله فشار قوی در سیستم کم فشار نمی توان استفاده کرد (شکل 4.1).

تجهیزات جوشکاری

تجهیزات جوشکاری

(2) ساخت و ساز و فشار کم فشار (نوع انژکتور) ضربه لوله :

این دستگاه برای تولید و تنظیم شعله مناسب اکسی استیلن است که در آن گاز سوخت با فشار کم تولید می شود. لوله فشار کم فشار دارای نازل انژکتور در داخل بدن خود است که از طریق آن اکسیژن فشار قوی جریان می یابد. این اکسیژن استیلن کم فشار را درون محفظه اختلاط قرار می دهد و به سرعت لازم برای تولید شعله ثابت می دهد.

انژکتور همچنین به جلوگیری از آتش سوزی کمک می کند. اگر فشار زیادی از نازل خارج شود ، تمایل به آتش سوزی دارد. لوله خنک کننده فشار کم از لوله فشار قوی گرانتر است زیرا در صورت نیاز می توان از سیستم فشار قوی استفاده کرد.

 

برای از بین بردن مشکلات ، تزریق در سوراخ لوله جهت تهیه گاز استیلن با حجم مساوی با اکسیژن فراهم می شود. از طریق سوراخ باریک مرکز انژکتور اکسیژن با سرعت بالایی جریان می یابد – در اطراف انژکتور خلاء ایجاد می کند. استیلن کم فشار به همراه اکسیژن کشیده می شود. این مخلوط اتصال فشار بالا از طریق نازل با سرعت بالا عبور می کند.

یک سیستم مدرن از یک لوله جوش ترکیبی و مشعل برش فلز استفاده می کند. در این قسمت ساق پا طوری تنظیم شده است که می توان طیف کاملی از نازل ها یا یک سر برش را تعبیه کرد. این نوع لوله خالی ارزان تر از مجموعه معمولی برش و جوشکاری است (شکل 4.2).

تجهیزات جوشکاری

تجهیزات جوشکاری

تجهیزات جوشکاری گاز: نوع شماره 2 . اصل تنظیم کننده فشار:

تنظیم کننده مانومتر یا رگلاتور وسیله ای است که فشار گازها را از سیلندر بر حسب فشار مورد نیاز کنترل می کند.

به منظور کاهش فشار گاز اکسیژن یا استیلن از سیلندر ذخیره سازی به مقدار مورد نیاز در لوله ضربه ، تنظیم کننده بسیار ضروری است.

 

این متشکل از سه قسمت است:

(1) فنر فشار رگلاتور ؛

(2) دیافراگم مانومتر ؛

(3) شیررگولاتور .

بخش های دیگر اتصال بال – مهره ، شیر ایمنی ، شیر خروجی و اتصال و دو فشار فشار گاز ( فشار کار) است.

مانومتر های  اکسیژن و استیلن در ساخت و ساز مشابه هستند. اما فشار تنظیم کننده اکسیژن بیشتر از استیلن است.

دو نوع تنظیم کننده وجود دارد:

(1) تنظیم کننده تک مرحله :

در این نوع گاز از یک فیلتر فلزی سنگی ریز تنظیم شده وارد پایه می شود – فشار سیلندر روی سنج اول نشان داده شده است. سپس گاز از طریق دیافراگم A که توسط شیر V کنترل می شود وارد بدن تنظیم کننده R می شود (شکل 4.3).

تجهیزات جوشکاری

تجهیزات جوشکاری

فشار داخل تنظیم کننده (رگولاتور ) بالا می رود تا اینکه برای غلبه بر فشار فنر S ، که دیافراگم D. را بار می کند ، کافی باشد.

دیافراگم به همین دلیل به عقب رانده می شود و دریچه V ، که به آن وصل شده است ، دیافراگم A را می بندد و مانع از آن می شود.

هرگونه گاز بیشتر از ورود به تنظیم کننده کند

در قسمت خروجی مجهز به فشار سنج وجود دارد که نشانگر فشار کاری گاز است. به محض خارج شدن گاز از قسمت خروجی فشار داخل بدن تنظیم کننده ، دیافراگم به فنر عقب رانده می شود و دریچه باز می شود و اجازه می دهد گاز بیشتری از سیلندر وارد شود.

تنظیم کننده های تک مرحله ای ( مانومتر تک مرحله ای ) برای اهداف جوشکاری عمومی با حداکثر فشار خروجی مناسب هستند.

(2) تنظیم کننده دو مرحله :

تنظیم کننده دو مرحله ای (رگلاتور دو مرحله ای ) یا دو مرحله ای شامل دو مجموعه دریچه دیافراگم and و فنر است (شکل 4.4).مرحله اول قابل تنظیم است. فشار سیلندر را کاهش می دهد.

هنگامی که گاز از مرحله اول تا مرحله دوم وارد می شود ، فشار توسط پیچ قابل تنظیم (که مطابق با ضخامت فلز است) تنظیم می شود.

تنظیم کننده دو مرحله ای فشار را در دو مرحله کاهش می دهد و فشار خروجی بسیار پایدار تری نسبت به تنظیم کننده تک مرحله دارد.

Double Stage Regulator

مانومتر دو مرحله ایی

مرحله اول که از پیش تنظیم شده است ، فشار ناشی از استوانه را کاهش می دهد ، سپس گاز در آن فشار وارد مرحله دوم می شود – از آنجا با فشار تنظیم شده توسط پیچ کنترل تنظیم فشار متصل به دیافراگم ظهور می کند.

 

دریچه تسکین دهنده ایمنی با جریان بالا برای جلوگیری از فشارهای غیر طبیعی که در صورت ایجاد ، به سرعت به جو منتقل می شوند – دریچه ای که هنگام بازگشت فشارها به حالت عادی خود تحقیق می کند ، نصب شده است.

بدنه های تنظیم کننده از قسمت های برنجی مجهز به شیر اطمینان برای تنظیم فشار اضافی گاز هستند.برای شناسایی رگولاتورها ، تنظیم کننده Oxy به رنگ BLACK و دست راست و بصورت عقربه ای در ساعت تنظیم شده است و تنظیم کننده استیلن به صورت MAROON و چپ دست (ضد جهت عقربه های ساعت) با نخ (نقاشی 4.4) نقاشی شده است.

تجهیزات جوشکاری گاز: نوع شماره 3 . لوله شیلنگ جوش :

لوله های شیلنگ جوشکاری گاز از بوم و لاستیک ساخته شده است ، معمولاً از یک لوله انعطاف پذیر یکنواخت تقویت شده با پارچه های پارچه ای بافته شده با لاستیک و به طور کلی پوشیده از یک غلاف سخت ، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر سایش که به یک شلنگ سبک وزن می دهد. آنها به رنگ BLUE برای اکسیژن ، RED برای گازهای سوختی ، BLACK برای گازهای غیر قابل احتراق ، ORANGE برای LPG ، MAPP و گاز طبیعی هستند.

از شیر کنترل شلنگ برای جلوگیری از تغذیه فشار زیاد گازها به فشارهای بالاتر تا پایین استفاده می شود و در نتیجه خطر برگشت فلاشبک به دلیل نازل مسدود شده را کاهش می دهد. در انتهای ضربه لوله به شلنگ وصل می شود. طول شیلنگ های موجود 5-20 متر است ، با قطر مته های 4.5-8 میلی متر و 10 میلی متر برای حداکثر فشار کار. این لوله دارای اتصالات — محافظ شیلنگ ، اتصال شلنگ ، گیره شیلنگ ، اتصال نیپل و مهره و غیره است.

  • تنظیم کننده جنتک امریکا
  • مانومتر هریس امریکا
  • رگلاتور جنتک دو مرحله ای
  • رگلاتور موریس تایوان
  • تنظیم کننده فشار دانمت اوکراین

تجهیزات جوشکاری . بالن صنعت وارد کننده انواع تجهیزات جوش و برش و انواع تنظیک کننده یا رگلاتورهای تک مرحله ای و دو مرحله ایی و مشعل های جوش و برش می باشد .