اکسیژن چیست؟

What is oxygen اکسیژن یک گاز است. این ماده گازی بی رنگ ، بی مزه و بی بو است که 21٪ جو را تشکیل می دهد و در آب ، در اکثر سنگ ها و مواد معدنی و در ترکیبات ارگانیک بیشماری وجود دارد که قادر به ترکیب با همه عناصر به جز گازهای بی اثر است ، یعنی در فرآیندهای فیزیولوژیکی فعال است و به ویژه در فرآیندهای احتراق نقش دارد.

این عنصر اساسی در فرآیندهای تنفسی اکثر سلولهای زنده است. عدد اتمی این عنصر 8 و Element Symbol O است

What is oxygen

نام عنصر: اکسیژن
نماد عنصر: O
شماره اتمی: 8
جرم اتمی: 15.9994 amu
نقطه ذوب: -218.4 درجه سانتیگراد – 54.750008 درجه سانتیگراد
نقطه جوش: -183.0 درجه سانتی گراد – 90.15 ° K
تعداد پروتون / الکترون: 8
تعداد نوترون ها: 8
ساختار کریستالی: مکعبی
تراکم @ 293 K: 1.429 g / cm3
رنگ اکسیژن: بی رنگ

What is oxygen

What is oxygen

اکسیژن چیست؟ – منشأ / معنی اسم اکسیژن

What is oxygen این نام از “oxys” یونانی به دلیل “تیز ، اسیدی” سرچشمه گرفته است ، زیرا اعتقاد بر این بود که اکسیژن عامل اصلی تشکیل اسیدها و “ژن یا ژن” یونانی برای “تشکیل” است. شیمیدان فرانسوی آنتوان لاوران لاوویزیر در ابتدا تصور می کرد که اکسیژن تولید کننده اسید است زیرا با سوزاندن فسفر و گوگرد و حل کردن آنها در آب ، وی قادر به تولید اسیدها بود.

اکسیژن چیست؟ جدول جدول تناوبی و طبقه بندی عنصر اکسیژن

عناصر را می توان با توجه به حالت های بدنی آنها (حالت ماده) به عنوان مثال ، گاز ، جامد یا مایع طبقه بندی کرد. این عنصر یک گاز است.اکسیژن به عنوان عنصری در بخش “غیر فلزات” طبقه بندی می شود که می تواند در گروه های 14،15 و 16 جدول تناوبی قرار بگیرد. عناصر غیر فلزی ، در دمای اتاق ، در دو سه ماده ماده وجود دارد: گازها (اکسیژن ، هیدروژن و نیتروژن) و جامدات (کربن ، فسفر ، گوگرد و سلنیوم). برای اطلاعات بیشتر و اطلاعات بیشتر به ویژگی های اکسیژن مراجعه کنید.

اکسیژن چیست؟ – وقوع عنصر اکسیژن

اکسیژن به مراتب فراوان ترین عنصر موجود است. هم در حالت آزاد و هم در حالت ترکیبی رخ می دهد. در حالت آزاد که در هوا رخ می دهد ، 100 حجم هوای خشک حاوی حدود 21 حجم اکسیژن است. در حالت ترکیبی هشت و نهم آب و تقریبا نیمی از سنگهای پوسته زمین را تشکیل می دهند. این ماده همچنین ترکیب مهمی از ترکیبات تشکیل دهنده بافت های گیاهی و حیوانی است. به عنوان مثال ، حدود 66٪ وزن بدن انسان اکسیژن است.
اکسیژن 21 درصد جو را تشکیل می دهد.
در آب ، در بیشتر سنگها و مواد معدنی و در ترکیبات آلی بیشماری یافت می شود
اکسیژن حدود 87٪ وزن اقیانوسها را با عنوان H2O – آب تشکیل می دهد

اکسیژن چیست؟ – اهمیت اکسیژن


1. What is oxygen اکسیژن برای زندگی ضروری است. در بین ارگانیسم های زنده تنها اشکال دقیقه معینی از زندگی گیاه می تواند بدون آن وجود داشته باشد.در فرآیند تنفس هوا به داخل ریه ها می رود که مقدار مشخصی از اکسیژن توسط خون جذب می شود. سپس به تمام قسمتهای بدن منتقل می شود و بافت های فرسوده را اکسیده می کند و آنها را به موادی تبدیل می کند که به راحتی از بدن خارج می شوند. گرمای حاصل از این اکسیداسیون منبع گرمای بدن است. مقدار کمی اکسیژن که آب از هوا در آن حل می شود ، از انواع مختلف جانوران آبزی پشتیبانی می کند.

2- اکسیژن برای پوسیدگی نیز ضروری است. روند پوسیدگی در واقع نوعی اکسیداسیون است ، اما تنها در صورت وجود اشکال دقیقه معینی از زندگی که به عنوان باکتری شناخته می شوند ، صورت خواهد گرفت.چگونگی کمک به این اکسیداسیون ها مشخص نیست. با این فرآیند ، محصولات مرده حیات حیوانات و گیاهان که روی سطح زمین جمع می شوند به آرامی اکسیده می شوند و به مواد بی ضرر تبدیل می شوند. در این روش اکسیژن به عنوان یک ماده عالی پاک کننده عمل می کند.

3. از اکسیژن نیز در معالجه برخی بیماری ها استفاده می شود که در آن بیمار قادر به استنشاق هوای کافی برای تأمین مقدار کافی اکسیژن نیست.

کاربردهای پزشکی اکسیژن – بهداشت و درمان


اطلاعات جالب در لیست زیر استفاده های پزشکی از اکسیژن ، بهداشت و درمان وجود دارد.

  • هیپوکسی / هیپوکسیمی: سطح اکسیژن خون پایین تر از حد طبیعی یا تهدید کننده زندگی است: اکسیژن گازی فشرده

  • آسم ، برونشیت ، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD): عدم توانایی در استنشاق کافی هوا: اکسیژن درمانی تکمیلی

  • بیماری فشرده سازی (خم شدن) ، مسمومیت با مونوکسید کربن ، زخم های غیر بهبودیافته: علائم مختلفی با توجه به نوع بیماری و موضوع سلامتی: درمان اکسیژن هایپربرایک

مرجع مفیدی که اطلاعاتی در مورد کاربردهای پزشکی اکسیژن ، مسائل مربوط به سلامتی و اختلالات و درمان با استفاده از اکسیژن ارائه می دهد.

کاربردهای پزشکی اکسیژن – اکسیژن درمانی


What is oxygen ازن یا اکسیژن درمانی به مراتب بیشتر از ایالات متحده پذیرفته شده در اروپا است. تحقیقات اخیر اروپا در ازن یا اکسیژن درمانی شامل مطالعاتی در زمینه اکسیژن رسانی به عضلات در حال استراحت ، درمان اختلالات عروقی و تسکین درد کمر از دیسک کمر است. در تنفس درمانی اکسیژن برای افزایش مقدار گردش خون در خون تجویز می شود.

کمبود اکسیژن – علائم و اثرات ناشی از کمبود اکسیژن


کمبود اکسیژن ، همانطور که در هنگام صعود به ارتفاعات زیاد یا در برخی بیماری ها تجربه می شود ، ممکن است علائم مختلفی از هیپوکسی یا کمبود اکسیژن را به وجود آورد. تعدادی از سموم مانند سیانید و منوکسید کربن می توانند سیستم توزیع اکسیژن بدن را مختل کنند. چنین اختلال در بیماریهای مختلفی مانند کم خونی و بیماریهای ریه ، قلب ، کلیه و کبد نیز مشاهده می شود.

موارد مرتبط با اکسیژن
اکسید کننده
پیشرانه موشک
جوشکاری
سنسورهای اکسیژن
پزشکی و مراقبت های بهداشتی – ماسک های اکسیژن
مخازن اکسیژن
غلظت اکسیژن

فراوانی عنصر در محیط های مختلف

What is oxygen
٪ در جهان 1٪
٪ Sun در 0.9٪
40٪ در شهابسنگها 40٪
در پوسته زمین 46٪
٪ 86 در اقیانوس ها
61٪ در انسان