الکترود تنگستن

تنگستن یک عنصر نادر فلزی است که برای ساخت الکترودهای جوش قوس تنگستن قوس (GTAW) استفاده می شود. فرآیند GTAW برای انتقال جریان جوش به قوس به سختی و تنگستن و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا متکی است. تنگستن بالاترین نقطه ذوب هر فلز را ، 3،410 درجه سانتیگراد دارد.

این الکترودهای غیرقابل مصرف در اندازه ها و طول های متنوعی قرار دارند و از تنگستن خالص یا آلیاژ تنگستن و سایر عناصر و اکسیدهای کمیاب تشکیل شده اند. انتخاب الکترود برای GTAW به نوع و ضخامت ماده اصلی بستگی دارد و اینکه آیا شما با جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) جوش می گیرید. کدام یک از سه آماده سازی نهایی را انتخاب می کنید ، توپ ، توپ یا اشاره را کوتاه می کنید ، همچنین در بهینه سازی نتایج و جلوگیری از آلودگی و دوباره کاری بسیار مهم است.

هر الکترود دارای کد رنگی است تا سردرگمی نوع آن از بین برود. رنگ در نوک الکترود ظاهر می شود.

تنگستن خالص (کد رنگ: سبز)

الکترودهای تنگستن خالص (طبقه بندی AWS EWP) حاوی 99.50 درصد تنگستن ، دارای بالاترین میزان مصرف در تمام الکترودها و به طور معمول نسبت به همتایان آلیاژی آنها ارزان تر است.

این الکترودها هنگام گرم شدن نوک تمیز و توپی را تشکیل می دهند و برای جوشکاری AC با موج متعادل ، پایداری قوس بسیار خوبی را ایجاد می کنند. تنگستن خالص همچنین برای جوشکاری موج سینوسی AC ، به ویژه در آلومینیوم و منیزیم ، پایداری قوس مناسبی را ایجاد می کند. این نوع جوش معمولاً برای جوشکاری DC مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا این قار را فراهم نمی کند که قوس های محکم در ارتباط با الکترودهای تورین یا سیری مرتبط باشد.

Thoriated (کد رنگ: قرمز)

الکترودهای تنگستن Thoriated (طبقه بندی AWS EWTh-2) حاوی حداقل 30/97 درصد تنگستن و 1.70 تا 2.20 درصد توریم است و 2 درصد thoriated نامیده می شود. آنها امروزه رایج ترین الکترودها هستند و به دلیل ماندگاری و سهولت استفاده از آنها ترجیح داده می شوند. توریم باعث افزایش کیفیت انتشار الکترون از الکترود می شود ، که باعث افزایش قوس الکتریکی می شود و ظرفیت حمل جریان بیشتری را امکان پذیر می کند. این الکترود بسیار پایین تر از دمای ذوب آن عمل می کند ، که منجر به میزان مصرف به میزان قابل توجهی کمتر می شود و برای پایداری بیشتر سرگردان قوس را از بین می برد. در مقایسه با الکترودهای دیگر ، الکترودهای Thoriated تنگستن کمتری را درون مینای جوش قرار می دهند ، بنابراین باعث آلودگی کمتر جوش می شوند.

این الکترودها عمدتاً برای جوشکاری AC مخصوص (مانند نازک سنج آلومینیومی و مواد کمتر از 0.060 اینچ) و جوش DC ، یا الکترود منفی یا قطبی مستقیم ، روی فولاد کربن ، فولاد ضد زنگ ، نیکل و تیتانیوم استفاده می شود.

در طول تولید ، توریوم به طور مساوی در سراسر الکترود پراکنده می شود ، که به تنگستن کمک می کند لبه تیزتر خود را حفظ کند – شکل الکترود ایده آل برای جوشکاری فولاد نازک – پس از سنگ زنی. توجه: توریم رادیواکتیو است. بنابراین ، شما همیشه باید هشدارها ، دستورالعملها و برگه داده ایمنی مواد (MSDS) سازنده را برای استفاده از آن دنبال کنید.

Ceriated (کد رنگ: نارنجی)

الکترودهای تنگستن ceriated (طبقه بندی AWS EWCe-2) حاوی حداقل 97.30 درصد تنگستن و 1.80 تا 2.20 درصد سریم است و به آنها 2 درصد سیروسوم گفته می شود. این الکترودها در جوشکاری DC با تنظیمات کم جریان بهترین عملکرد را دارند اما در فرآیندهای AC قابل استفاده هستند. با شروع قوس عالی در آمپراژهای کم ، تنگستن ceriated در برنامه های کاربردی مانند لوله های مداری و ساخت لوله ، کار ورق های فلزی نازک و مشاغل مربوط به قطعات کوچک و ظریف محبوب شده است. مانند توریم ، برای جوشکاری فولاد کربن ، فولاد ضد زنگ ، آلیاژهای نیکل و تیتانیوم به بهترین وجه مورد استفاده قرار می گیرد و در بعضی موارد می تواند 2٪ الکترودهای Thoriated را جایگزین کند. تنگستن سیری دارای خصوصیات الکتریکی کمی متفاوت از توریم است ، اما اکثر جوشکارها نمی توانند تفاوت را بیان کنند.

استفاده از الکترودهای ceriated در آمپراژهای بالاتر توصیه نمی شود زیرا آمپراژهای بالاتر باعث می شود که اکسیدها به سرعت در نوک گرما مهاجرت کنند و محتوای اکسید را حذف کرده و روند آن را خنثی می کنند.

Lanthanated (کد رنگ: طلا)

الکترودهای تنگستن لانتانه دار (طبقه بندی AWS EWLa-1.5) حاوی حداقل 97.80 درصد تنگستن و 1.30 درصد تا 1.70 درصد لانتانیم یا لانتانا هستند و 1.5 درصد لانتانه هستند. این الکترودها از قوس بسیار خوبی برخوردار هستند ، کم است

میزان سوختگی ، پایداری قوس خوب و ویژگی های عالی برای جبران مجدد – بسیاری از مزایای مشابه الکترودهای ceriated. الکترودهای لانتانه همچنین ویژگی های هدایت کننده تنگستن Thoriated 2 درصد را دارند. در بعضی موارد ، 1.5 درصد لانتانه دار می تواند 2 درصد توریم را بدون نیاز به ایجاد تغییر در برنامه جوش قابل توجهی جایگزین کند.

در صورتی که بخواهید قابلیت جوشکاری خود را بهینه کنید ، الکترودهای تنگستن لانتانه ایده آل هستند. آنها به خوبی روی الکترود AC یا DC با یک انتهای برجسته کار می کنند ، یا می توانند برای استفاده در منابع قدرت موج سینوسی AC مورد استفاده قرار گیرند. تنگستن Lanthanated دارای یک نقطه چاه تیز است که این یک مزیت برای جوشکاری فولاد و فولاد ضد زنگ در DC یا AC از منابع انرژی موج مربع است.

بر خلاف تنگستن thoriated ، این الکترودها برای جوشکاری AC مناسب هستند و مانند الکترودهای ceriated اجازه می دهند تا قوس در ولتاژهای پایین تر شروع و نگهداری شود. در مقایسه با تنگستن خالص ، افزودن 1.5 درصد لانتانا حداکثر ظرفیت حمل جریان را تقریباً 50 درصد برای اندازه الکترود معین افزایش می دهد.

زیرکونی (کد رنگ: قهوه ای)

الکترودهای تنگستن زیرکنونی (طبقه بندی AWS EWZr-1) حاوی حداقل 99.10 درصد تنگستن و 0.15 تا 0.40 درصد زیرکونیوم است. الکترود تنگستن زیرکونی دارای یک قوس بسیار پایدار است و در برابر تف تفنگ تنگستن مقاومت می کند. برای جوشکاری AC ایده آل است زیرا یک نوک بالکن را حفظ می کند و در برابر آلودگی از مقاومت بالایی برخوردار است. قابلیت حمل فعلی آن برابر یا بیشتر از تنگستن thoriated است. تحت هیچ شرایطی زیرکونی برای جوشکاری DC توصیه نمی شود.

زمین نادر (کد رنگ: خاکستری)

الکترودهای تنگستن زمین نادر (طبقه بندی AWS EWG) حاوی مواد افزودنی نامشخص اکسیدهای زمین نادر یا ترکیب ترکیبی از اکسیدهای مختلف هستند ، اما تولید کنندگان موظف هستند که هر ماده افزودنی و درصد آن را روی بسته بندی مشخص کنند. بسته به مواد افزودنی ، نتایج مورد نظر می تواند شامل یک قوس پایدار در هر دو فرآیند AC و DC ، طول عمر بیشتر از تنگستن thoriated ، امکان استفاده از الکترود با قطر کوچکتر برای همان کار ، استفاده از جریان بالاتر برای الکترود با اندازه مشابه ، و تف تنگستن کمتر

آماده سازی تنگستن – بالون ، نشانه گذاری یا کوتاه شده؟

بعد از انتخاب نوع الکترود ، مرحله بعدی انتخاب آماده سازی نهایی است. سه انتخاب توپ ، اشاره و کوتاه می شوند.

 
شکل 1
دامنه جریان معمولی برای الکترونهایی که دارای محافظ آرگون هستند.

تنگستن

نوک بالون به طور کلی در الکترودهای تنگستن خالص و زیرکونی استفاده می شود و برای استفاده با فرآیند AC بر روی موج سینوسی و ماشین های معمولی GTAW موج مربعی پیشنهاد می شود. برای به درستی قرار گرفتن انتهای تنگستن ، به سادگی آمپراژ AC توصیه شده برای قطر مشخص شده الکترود ( شکل 1 را ببینید) و در انتهای الکترود یک توپ تشکیل دهید. قطر انتهای بالون نباید از 1.5 برابر قطر الکترود تجاوز کند (برای مثال ، الکترود 1/8 اینچی باید یک انتهای قطر 3/16 اینچ تشکیل دهد). کره بزرگتر در نوک الکترود می تواند ثبات قوس را کاهش دهد. همچنین می تواند جوش بخورد و آلوده شود.

 
شکل 2
تهیه تنگستن برای جوشکاری منفی و الکترود DC با منابع قدرت در شکل دهی موج.

یک نوک اشاره شده و / یا کوتاه (برای انواع تنگستن خالص ، ceriated ، lanthanated و thoriated) باید برای فرآیندهای جوشکاری AC و DC اینورتر استفاده شود. برای خرد کردن صحیح تنگستن ، از یک چرخ آسیاب مخصوص برای سنگ زنی تنگستن (برای جلوگیری از آلودگی) و یکی از آن ساخته شده از Borazon® یا الماس (برای مقاومت در برابر سختی تنگستن) استفاده کنید. توجه: اگر تنگستن thoriated را خرد می کنید ، حتما گرد و غبار را کنترل کرده و جمع کنید. دارای یک سیستم تهویه کافی در ایستگاه سنگ زنی؛ و هشدارها ، دستورالعملها و MSDS سازنده را دنبال کنید.

زاویه خرد کردن تنگستن

تنگستن را مستقیماً روی چرخ در مقابل زاویه 90 درجه خرد کنید ( شکل 2 را ببینید) تا اطمینان حاصل شود که مارک های چرخشی طول الکترود را طی می کنند. انجام این کار باعث کاهش وجود پشته ها بر روی تنگستن می شود که می تواند قوس را ایجاد کند یا درون گودال جوش ذوب شود و باعث آلودگی شود.

به طور کلی ، شما می خواهید مخروط را بر روی تنگستن تا فاصله بیش از 2.5 برابر قطر الکترود خرد نکنید (برای مثال برای الکترود 1/8 اینچی) ، یک سطح 1/4 تا 5/16 را در آن خرد کنید. طولانی) سنگ زنی تنگستن به مخروط انتقال قوس شروع را آسان می کند و برای عملکرد بهتر جوشکاری قوس متمرکز تری ایجاد می کند.

دلیل خرد کردن تنگستن

هنگام جوشکاری با جریان کم بر روی مواد نازک (از 0.005 تا 0.040 اینچ) ، بهتر است تنگستن را تا یک نقطه خرد کنید. نوک برجسته اجازه می دهد جریان جوش در قوس متمرکز منتقل شود و از جلوگیری از تحریف فلزات نازک مانند آلومینیوم جلوگیری می کند. استفاده از تنگستن اشاره شده برای برنامه های با جریان بالاتر توصیه نمی شود ، زیرا جریان بالاتر می تواند نوک تنگستن را منفجر کند و باعث آلودگی گودال جوش شود.

برای برنامه های با جریان بالاتر ، بهتر است یک نکته کوتاه را خرد کنید. برای دستیابی به این شکل ، ابتدا تنگستن را به مخروطی همانطور که قبلاً توضیح داده شد ، خرد کنید ، سپس 0.010- تا 0.030-in را خرد کنید. زمین مسطح در انتهای تنگستن. این زمین صاف به جلوگیری از انتقال تنگستن به داخل قوس کمک می کند. همچنین از تشکیل توپ جلوگیری می کند.

الکترود تنگستن

تا این قسمت با رنگ های تنگستن ها آشنا شدید. همانطور که میدانید الکترود تنگستن ها در جوشکاری تیگ که از گاز محافظ آرگون استفاده می نماید.

الکترود تنگستن ها توسط تورچ تیگ مورد استفاده قرار می گیرند که از پشت بندها برای نگهداشتن آنان از قسمت انتهایی و از سوزن ، سوزن گیر یا کولت کلت بادی از قسمت جلوی تورچ برای حفظ الکترود تنگستن استفاده میشود.

در نظر داشته باشید که از سرامیک ها برای حفظ و معطوف کردن گاز به نقطه های خاص مورد نیاز جوشکاری بهرهمند می شویم.

قیمت الکترود تنگستن

قیمت الکترود تنگستن با توجه به انتخاب نوع هر یک از آنان متفاوت است. همانطور که بالاتر برای شما توضیح دادیم . الکترود تنگستن ها دارای رنگ بندی هستند که هر کدام از آنان در متریال های متفاوت استفاده میشود.

این نوع ها ممکن است ، آهن ، آلومینیوم ، استیل ، چدن و هر مورد دیگری باشد. در کنار این موارد سایز تنگستن نیز وجود دارد.

با تمامی این تغییرات قیمت هر یک می تواند تفاوت زیادی داشته باشد که قیمت هر تنگستن را از 4000 تومان تا 18000 تومان متغیر نماید.

کاربردها تنگستن

نقطه ذوب زیاد تنگستن موجب شده در کاربردهای فضایی و مواردی مانند جوشکاری ، تفتیدن و کاربردهای الکتریکی که دما زیاد است، مورد استفاده قرار گیرد.

استحکام و خصوصیات چگالی تنگستن آنرا برای ساخت آلیاژهای فلزسنگین که در تسلیحات گرماگیرها (heat sinks) و مصارف چگالی زیاد از قبیل وزنه و پارسنگها مناسب کرده است.

فولاد بکار رفته در وسایل پر سرعت (Hastelloy , Stellite) اغلب با تنگستن آلیاژ شده‌اند که این نوع فولاد حاوی 18% تنگستن می‌باشند. آلیاژهای دیرگداز که دارای این فلز هستند، در پوشش و قسمتهای تیغه توربین ، ابزار فولادی و آلیاژ پوششی مقاوم بکار می‌روند.

آلیاژها بعنوان جایگزین سرب در گلوله مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترکیبات شیمیایی تنگستن در کاتالیزورها ، رنگدانه‌های غیرآلی و روان کننده‌های پر حرارت دی‌سولفید تنگستن که تا 500 درجه سانتی‌گراد مقاوم هستند، کاربرد دارند.

  • چون انبساط حرارتی این عنصر شبیه شیشه بوروسیلیکات است، از آن در ساخت glass-to-metal seals بهره می‌برند.
  • اکسیدهای آن درلعاب کاری سرامیک کاربرد دارد.
  • اسید تنگستیت منیزیم / کلسیم در لامپهای فلورسنت کاربرد زیادی دارند.
  • از این فلز همچنین در اهداف اشعه X ، عناصر گدازنده برای کوره های الکتریکی استفاده می‌شود.
  • نمکهای حاوی تنگستن در صنایع شیمیایی و دباغی بکار می‌روند.
  • برنزهای تنگستن ( علت نام آنها رنگ اکسید تنگستن می باشد ) به همراه ترکیبات دیگر در رنگها کاربرد دارند.

بروزرسانی 99/06/05

تنگستن 2/4 قرمز

یکی از محصولات پر کاربرد در صنعت جوشکاری تیگ به شمار میرود. تنگستن 2/4 قرمز یکی از محصولاتی است که در رنگ قرمز و سایز 2.4 معروف می باشد. این محصول بسیار پر فروش در بین تمامی محصولات تنگستن به شمار میاید.

تنگستن ها با توجه به رنگ بندی دارای کاربرد هایی می باشند که در این مقاله و تا به اینجا به صورت کامل توضیح داده شد. هر تنگستن دارای یک طول استاندارد است که سر یا ته آن رنگ خاصی شده است. این رنگ بیانگر نوع متریال جوشکاری می باشد.

در برخی از افراد به عنوان نوک یا سر تنگستن بیان کرده و برخی دیگر ته تنگستن اعلام می کنند که فرقی نداشته و تنگستن فقط یک طرف آن رنگ می باشد. تنگستن 2.4 قرمز همانند سایر تنگستن ها در بسته بندی های 10 عددی عرضه میشود.

تنگستن 2.4 قرمز
  • تنگستن های Thoriated (Red) با کیفیت بالا 2.4 میلی متر و مناسب برای جوشکاری تمام فولادها
  • کیفیت بالا
  • مناسب برای جوشکاری قلع و جوش همه فولادها (DC)
  • قیمت هر تنگستن نسبت به سایر تنگستن ها ارزان تر می باشد.

الکترود تنگستن Thoriated برای جوشکاری TIG. 2٪ Thoriated. برنامه های کاربردی: فولادهای آلیاژی غیر و زیاد ، آلیاژهای نیکل (ضد زنگ) ، آلیاژهای تیتانیوم ، آلیاژهای مس.

تنگستن 2/4 قرمز برای ضربه زدن و حفظ قوس جوشکاری تیر با جریان DC منفی استفاده می شود. مناسب برای جوشکاری تیگ استیل خفیف و استیل.

انتخاب سایز تنگستن

تنگستن 2.4 قرمز در جوشکاری آرگون مورد استفاده قرار می گیرد. تنگستن قرمز با توجه به سایز قطعات تورچ انتخاب می شود. شما می توانید این محصول را درون تورچ آرگون قرار داده و اقدام به جوشکاری Tig نمایید.

درون تورچ ها قطعاتی به نام سوزن و کولت بادی تورچ قرار دارد که باعث خواهد شد تنگستن را مهار نماید. این محصولات به یکدیگر وابستگی داشته و منجرب خواهد شد که مصرف کننده در زمان خرید همه آنها را با یک سایز همچون 2.4 انجام دهد.

قیمت تنگستن 2.4 قرمز

مجموعه بالن صنعت در زمینه فروش تجهیزات جوش و برش به صورت فعال می باشد. قیمت تنگستن 2.4 قرمز دارای تنوع زیادی در فروشگاه ما می باشد که برند های مختلفی را عرضه می نماییم و هر کدام به نوبه خود دارای قیمت های متفاوتی می باشند.

بسته بندی های تنگستن قرمز به صورت پلاستیکی ، چوبی می باشد . اغلب این محصولات چینی می باشد و وارد کشور می شوند.

شما مشتری عزیز می توانید جهت دریافت قیمت تنگستن قرمز با ما ر ارتباط باشید.